7 pozoruhodných faktů o snech

Eva Vogelová

Fascinují vás sny? Pak si o nich přečtěte několik zajímavých faktů, o kterých jste možná až doposud neměli tušení.

  1. Každému člověku na světě se zdají sny. Spousta lidí tvrdí, že se jim nikdy nic nezdá. To však není pravda. Oni si totiž na své sny po probuzení jen nedokáží vzpomenout. I slepí lidé dokáží snít. Ti, co v průběhu svého života o zrak přišli, mají zrakové vjemy ve svých snech i nadále. Jedinci, kteří jsou slepí od narození, sice zrakové vjemy nemají, ale cítí během spánku třeba doteky či vůně.
  2. Sen nám poví, že potřebujeme na WC. Stalo se vám už někdy, že se vám zdálo o záchodové míse? Není to nic neobvyklého. Mozek nám vysílá signál, že potřebujeme na WC, a vzbudíme se. Po probuzení většinou opravdu zjistíme, že máme plný močový měchýř. Pokud by nám takovou informaci do snu mozek nevyslal, mohlo by se stát, že se jednoduše pomočíme v posteli.
  3. Slavné osobnosti se nám ve snech moc neukazují. Málokdy se stává, že se nám zdají sny o celebritách. Ve spánku se nám spíše zjevují lidé, se kterými jsme se reálně setkali. Většinou pro nás mají nějaký význam.
  4. Člověk může být ve snu částečně při vědomí. Říká se tomu lucidní snění. Jde o stav, kdy se člověk „probudí“ ve snu a uvědomí si, že vlastně sní. V této fázi může vědomě ovlivňovat a měnit své sny. Každému se nemusí podařit lucidní snění prožít. Pozitivní je, že se to dá trénovat. Jedinec, který takové snění ještě v životě nezažil, se o něj může pokusit pomocí různých technik – podívejte se po nich na internetu.
  5. Negativní sny se nám bohužel zdají častěji než ty pozitivní. Nejčastějšími pocity ve snech jsou úzkost a strach. Pozitivně laděných snů, třeba s pociťováním orgasmu, je podstatně méně.
  6. Může se nám zdát až sedm snů za noc. Průměrně to vychází na jeden sen za jednu až dvě hodiny spánku. Tolik snů si však pamatuje málokdo. Zhruba pět minut po probuzení člověk zapomene na polovinu svých snů a po deseti minutách téměř na všechny. Většinou si tedy lidé zapamatují jeden až dva sny za noc, ale někdy ani to ne.
  7. Někteří lidé sní jen černobíle. Různé výzkumy testovaly, zda všichni lidé sní barevně. Zjistili, že ne. Někteří totiž vidí sny jen černobíle, těch však není hodně. V současnosti jsou to zhruba čtyři procenta lidí. V minulosti jich bylo víc. Za snížení počtu černobíle snících jedinců může nejspíš vyspělá technika. Dříve se točily jen černobílé filmy, ale dnes se na ně můžeme dívat v jasných barvách.

Témata:,