7 signálů, které vám říkají, že je čas se rozejít

Lucie Bryndová

„Měli bychom se rozejít?“ To je nejen otázka, kterou je těžké si položit, ale také nelehké životní rozhodnutí, před kterým stojí řada nespokojených párů. Přesto, že je rozvodovost stále velmi vysoká, řada partnerství, která se ocitají na prahu naprostého krachu, se domnívá, že některé problémy, které byly dříve jasným důvodem k rozchodu, lze překonat, pokud se nakonec všechny klady a zápory vyrovnají. Někdy opravdu ano, ale jindy je prostě lepší všechno utnout. Máte podezření, že je vaše společná budoucnost utopií, ale nemáte na to to ukončit? Přinášíme vám sedm signálů, které vás utvrdí v tom, že je opravdu čas to zabalit.

  1. Nemůžete si mu / jí odpustit. Stalo se vám, že jeden z vás narušil vzájemnou důvěru a už máte za sebou nespočet rozhovorů, omluv nebo návštěv partnerské poradny a stále se přes to nemůžete přenést? Právě tato situace může být jasným znamením, že je váš vztah u konce. Obnovit důvěru už se nemusí nikdy podařit, což znamená, že společný život už nikdy nebude stát na pevných základech, na kterých musí být postavený, pokud by měl trvat další roky.
  2. Cítíte se po jeho / jejím boku osaměle. Jestliže se po boku svého partnera nebo partnerky cítíte osaměle, pak vám pravděpodobně neposkytuje dostatečnou emocionální podporu. To může být postupem času dost nesnesitelné. Lepší, než si říkat, že to prostě vydržíte, může být rozchod. Vždyť kde je napsáno, že si nemůžete najít někoho, s kým se budete cítit jako jedno tělo a jedna duše a budete v něm mít stoprocentní oporu?
  3. Neplní své sliby. Jste s někým, kdo má rád pravidla a vyžaduje od vás jejich dodržování, ale sám je neustále porušuje? Není právě tohle dostatečné znamení, že takový člověk nikdy nedodrží své slovo? Pro společný život je jednou z nedůležitějších věcí dodržování slova.
  4. Úsilí je jednostranné. Jste ještě spolu jen díky tomu, že se o všechno staráte vy? Zamyslete se nad tím. Samozřejmě, ve vztahu mohou být okamžiky mírné nerovnováhy, ale když se ohlédnete zpět a jste to vy, kdo o všem rozhoduje a nese za všechno zodpovědnost, není to trošku mimo? To samé samozřejmě platí i naopak . Vztah by měl být vyvážený.
  5. Měl / a před vámi velké tajemství. To, že má dítě z předchozího vztahu, nemusí být zrovna důvodem k rozchodu, pokud se to dozvíte na začátku vztahu, ale když vám to zatají a pravda vyjde najevo až po měsících či letech a vy zjistíte, že žijete celou dobu ve lži, pak už to dostatečným důvodem je, co říkáte? Lži mohou hluboce poznamenat váš vztah a narušit vzájemnou důvěru. A přes to pak vlak nejede. Tak pozor na to.
  6. Neví, co chce. Jste spolu několik měsíců nebo i let a pořád se brání debatám o společném životě? Nebo jste se ještě nikdy neviděl/a s jeho / její rodinou? Takový člověk pravděpodobně sám vůbec neví, co chce a ani nemáte jistotu, že s vámi vůbec počítá. Nakonec se takové chování projeví i na vás a naruší tak váš pocit sebedůvěry a naplní vás pochybnostmi o sobě samých.
  7. Nikdy nejste spokojený/á. Komentujete neustále vzhled vašeho partnera? Upozorňujete ho často na jeho nedostatky? A to jak na osobní rovině, tak třeba i pracovní? Ve skutečnosti to vůbec nemusí být o něm, ale možná máte problém v sobě. Třeba se podvědomě snažíte ze vztahu uniknout. Zní vám to povědomě? Raději ušetřete sebe i partnera a rozejděte se. Ušetříte se tak vzájemně bolesti, kterou si způsobujete.