7 způsobů chování, kterým bezpečně zlomíte svému psovi ducha

Pavla Gabrhelíková

V dnešní době je mít psa v módě. Především v Česku. Majitelé si ale často neuvědomují, že svému psovi ubližují. Čím? Svou neznalostí, tím, že po něm chtějí, aby přestal být psem, i naprosto nepřijatelným chováním.

  1. Máchání nosu v loužičce nebo hovínku. Stará škola. Ale psa to od loužičkování neodradí. Dělá to proto, že jste ho špatně vychovali nebo má zdravotní problém. Navíc pokud jste ho nenachytali přímo při činu, neví, za co ho trestáte.
  2. Bití. Všeho, čím psa udeříte, se bude bát. Nedejbože, pokud to děláte rukou. Strach v něm může přejít v bezmoc a třeba vás kousne. A bude to jen a jen vaše chyba. Proto raději k výchově volte pozitivní motivaci.
  3. Útulek. Potrestání psa pobytem v útulku absolutně nedává smysl. Kdybyste dali dítě do nápravného ústavu a za týden si ho vyzvedli, taky byste ničeho nedosáhli. Pes bude jen ještě víc vystresovaný a jakmile se vrátí do prostředí, ve kterém dělal problémy, bude je dělat zase.
  4. Otravování při jídle. Nečistěte mu u jídla uši a nenechte návštěvu, aby sis ním šla hrát, když zrovna večeří. Zaprvé je může kousnout a zadruhé ho zbytečně stresujete. Jakmile z jídla uděláte stresující okamžik, může nakonec pokousat i vás.
  5. Nezapojování psa do vašich aktivit. Když jdete na výlet, necháváte ho doma. Když přijde návštěva, zavřete ho vedle do pokoje. Když si hrajete s druhým psem, pošlete ho pryč. Váš pejsek vás miluje a tímto mu ubližujete. Chce, abyste se mu co nejvíc věnovali a vybrali si zábavu, která bude dost dobrá pro vás oba.
  6. Nechávání psa osamotě až moc dlouho. Pokud je váš pes pět dní z týdnu zavřený dvanáct hodin doma, šťastný z toho není. Kort jestli ho pak ještě potrestáte za loužičku. Pes vydrží doma sám, ale ne příliš dlouho. Navíc ho musíte před delším pobytem o samotě pořádně vyběhat.
  7. Necháváte ho trpět. Má váš pes zdravotní problém a vy čekáte s návštěvou veterináře, až bude po výplatě? Pak zvíře regulérně týráte! Jste povinní zajistit svému zvířeti odpovídající zdravotní péči. Jinak jste si ho neměli pořizovat.