Aktuální milníky robotiky a umělé inteligence

David Šohaj

Jen málokterá věda prochází tak rychlým vývojem. Robotika neboli věda o robotech, jejich navrhování, konstrukci a zdokonalování se za posledních několik desítek let dostala ze stránek sci-fi románů až do našeho každodenního života. A to samo o sobě rozhodně nemůžeme označit za malé vítězství. Pokrok jde ale stále kupředu. Kde budeme za takových dvacet, padesát nebo sto let? To samozřejmě nikdo neví. Pravdou ale zůstává, že o spoustě již dosažených milníků široká veřejnost často nemá ani ponětí. A to se pěkně prosíme bavíme o veřejných informacích. Když si potom představíme, co se musí odehrávat za zdmi vládních laboratoří, tají se nám dech.

Samořídící automobily

Větší nebo menší míra automatiky je dnes u osobních vozidel už skoro běžná. Když ale společnost Uber začala testovat svůj prototyp samořídícího se taxíku, byla to pro technologický svět velká událost. Bohužel nastal zásadní problém – stala se nehoda. Vlastně to byla jen otázka času, ale v březnu 2018 jejich autonomní vozidlo zabilo chodce. A to je něco úplně jiného, než když před několika lety do podobného vozu Google naboural další řidič, který neměl dostatečně rychlé reakce. Tentokrát byl zabit člověk. Tato politováníhodná událost značně zpomalí vývoj celého odvětví, v Arizoně byly podobné testy zakázány a jinde značně omezeny. Přesto je tato oblast jednou z největších nadějí technologického pokroku. V dlouhodobém horizontu by autonomní vozidla měla dosahovat téměř nulové nehodovosti. Otázkou zůstává, jak dlouho bude cesta do takového bodu ještě trvat.

Vzestup robotů – skladníků

Zvyšující se poptávka po nakupování na internetu a nedostatek pracovních sil klade na distribuční průmysl nezvykle obrovský tlak. A tady přichází další komerční příležitost pro robotiku. Podle jedné studie by měl tento trh do roku 2024 překročit hodnotu 20 miliard amerických dolarů. Už nyní se velké společnosti jako Amazon snaží stihnout rozjetý vlak a do automatizace logistiky investují astronomické sumy. V loňském roce se čínská společnost Geek+ začala angažovat v USA, kde pomáhá společnostem urychlit současnou distribuční síť až o 500 procent. Je tedy dost dobře možné, že za takových deset let už o lidských skladnících neuslyšíme.

Deep fakes

Zapomeňte na fenomén fake news, současnost patří tzv. deep fakes. Jde o záznamy předávající falešné informace, ale zejména pro větší důvěryhodnost jsou doplněny také o prvky umělé inteligence. Jedná se třeba o nasazení slavného obličeje na úplně cizí tělo. A výsledky jsou dost znepokojivé – ale zároveň i fascinující. Jen se podívejte na video níže. Budeme vlastně moci v budoucnu ještě nějakému zdroji informací plně důvěřovat? Jedná se o globální problém – náznaky, že právě fake news před třemi lety mohly ovlivnit dokonce i výsledek amerických prezidentských voleb, jsou stále živé. A jen možnost tak silného dopadu nemůžeme přehlížet.

Robotický parkour

Robotika se vyvíjí jedním mílovým krokem za druhým. Roboti už zvládají mnohem více než jen jednoduché úkony a pohyby. Humanoidní robot společnosti Atlas v minulém roce předvedl hned celou sestavu působivých akrobatických kousků. Pokud robota už dnes dokážeme naučit parkouru, těžká manuální práce by pro něj rozhodně neměla být nemožná. Podívejte se na video – robot bez problémů skáče, běhá a překonává i obtížné překážky.