Top 5 nejlepších katastrofických filmů

David Šohaj

Katastrofy jsou pro filmaře odjakživa úrodnou půdou. Někdy se scénáristé nechají inspirovat reálnými hrozbami, jindy jsou to nebezpečí spadající spíše do žánru science fiction. Téměř pokaždé si ale u dobrého katastrofického snímku řekneme „co když…?“.

Den poté (USA, 2004)

Jack Hall je paleoklimatolog, který veřejnost i vědeckou obec varuje před blížícím se nebezpečím nové doby ledové. Prakticky nikdo ale jeho slova nebere vážně. A světě div se – jeho proroctví se naplní. Ještě k tomu dříve, než čekal. Musí tedy podniknout nebezpečnou výpravu z Washingtonu D.C. do New York City, kde se snaží zachránit svého syna uvězněného v troskách veřejné knihovny. Herecký výkon Jakea Gyllenhaala je dodnes vrcholem celé podívané. A právě riziko způsobené globálním oteplováním je dnes ještě více aktuální.

2012 (USA, 2009)

Roland Emmerich právem patří mezi nejrenomovanější režisérská esa současného Hollywoodu. Když před lety oznámil zahájení příprav snímku 2012, bylo jasné, že se dočkáme velkolepé podívané. Tématika legendami opředeného mayského kalendáře tehdy prostě byla zatraceně cool a představa, že nás čeká katastrofa, byla sice děsivá, ale stále taky neuvěřitelně fascinující. Co kdyby lidstvo přece jen mělo spotřební lhůtu a varování tady s námi bylo takřka po celou dobu naší existence? Hvězdné obsazení se jmény jako John Cusack nebo Oliver Platt filmu také dodalo další rámec a za posledních deset let se jedná určitě o nejlepší film s námětem apokalypsy.

Armageddon (USA, 1998)

Další nezapomenutelná klasika. V tomto případě má planeta Země být zničena již za osmnáct dní srážkou s obřím asteroidem. Někdo tedy muset vyrazit do vesmíru, přistát přímo na asteroidu, navrtat ho a následně odpálit. Kdo tak náročný úkol může zvládnout? Samozřejmě Bruce Willis a jeho tým drsných a ostřílených hochů. Na téhle filmové lahůdce si udělal jméno režisér Michael Bay, který už v devadesátých letech zatraceně dobře věděl, jak má vypadat dobrá akční podívaná. Filmové efekty od té doby urazily docela dlouhou cestu, klasika ale zůstává klasikou.

Drtivý dopad (USA, 1998)

Rok 1998 katastrofickým filmům prostě přál. Kultovní snímek režisérky Mimi Leder má s Armageddonem mnoho společného. Tentokrát směr Země míří obří Wolf-Biedermanova kometa. Lhůta na záchrannou misi je nicméně shovívavější – planeta má být zničena až za necelý rok. Plán je jasný; kometa musí být rozstřílena. Ale ani vyděšení lidé doma nezahálejí a pohotově budují bezpečnostní kryty po celém světě. V tomhle filmu se proslavil například i herec Elijah Wood, který o několik let později zazářil v sáze Pán prstenů.

Godzilla (USA / Japonsko, 1998)

Kultovní remake japonské klasiky nabízí katastrofu pro lidský druh trochu jiného formátu. Svět tentokrát ohrožuje zmutovaný mutant, který je výsledkem jaderných experimentů kdesi v Tichomoří. Když se o řadu let později Godzilla objeví přímo v New York City, následky jsou přímo katastrofální. Mobilizovaná armáda Spojených států si ani neškrkne. Osud lidstva nakonec padne do rukou geniálního vědce v podání Matthewa Brodericka. Roland Emmerich se i tentokrát postaral o neuvěřitelně výpravné zpracování a tento jeho snímek filmaře inspiruje dodnes. Zatím poslední předělávka Godzilly vznikla v Americe v roce 2014. Pro většinu diváků bude ale Emmerichova Godzilla navždy tou jedinou.