Alicia Keys poprvé v Praze


Již své sedmé koncertní turné přichystala Alicia Keys, zpěvačka, skladatelka, pianistka, herečka, filantropka a spisovatelka v jedné osobě. V rámci As I Am Tour ji budou moci hudební fanoušci poprvé spatřit i v Praze.

Alicia Keys se narodila 25. ledna 1981 v americkém New Yorku jako Alicia J. Augello Cook své irsko-italské matce a jamajskému otci. První náznak její popularity přinesl rok 1985, kdy se objevila na televizních obrazovkách v populárním seriálu The Cosby Show. Ve čtrnácti letech napsala svoji první skladbu Butterflyz, která je obsažena na debutovém albu Songs In The Minor z roku 2001.

Její hudební styl se zařazuje mezi žánry R&B, neo soul, soul a jazz; první singl Fallin‘ byl po dobu šesti týdnů na prvním místě hitparády Billboard Hot 100. O dva roky později vyšel titul The Diary Of Alicia Keys, nejznámějšími písněmi jsou You Don’t Know My Name a If I Ain’t Got You. O další dva roky později, tedy v roce 2005, vychází prostřednictvím úspěšné série MTV Unplugged akustické album obsahující například také cover verzi Rolling Stones Wild Horses, kterou Alicia nazpívala s Adamem Levinem ze skupiny Maroon 5. Tento koncert v Brooklyn Academy Of Music byl hudebními kritiky dokonce vyhodnocen jako nejlepší show od dob Nirvany v první polovině devadesátých let. Prozatím poslední album Alicie Keys přináší rok 2007, opus As I Am proslavil především singl No One produkovaný týmem Kerry Brothers.

Úspěšný singl No One

Ve své dosavadní hudební kariéře dokázala tato umělkyně celosvětově prodat přes 28 milionů nosičů, získala devět cen prestižního ocenění Grammy, 11 cen v rámci Billboard Music Awards a tři tituly American Music Award.

Alicia se také věnuje dobročinným akcím; je mluvčí neziskových organizací Keep A Child Alive a Frum Tha Ground Up. Význam její osobnosti vyzdvihuje i sám Bob Dylan, který právě o této interpretce zpívá v písni Thunder On The Mountain.

Alicia Keys
14. října 2008 od 20 hodin, Tesla Aréna, Praha

Témata: