Aneta Langerová se před deseti lety stala první českou SuperStar

Redakce

Před deseti lety se stala první českou SuperStar tehdy sedmnáctiletá Aneta Langerová. Z nenápadné dívky se během několika týdnů vyklubala suverénně nejlepší interpretka. Fanoušky i porotu zaujala nejen sytým altem, jasnou intonací i frázováním, ale také skromným až plachým vystupováním a silným osobním příběhem; když bylo Anetě 14, její maminka si vzala život.  „Na SuperStar vzpomínám pozitivně, v mém životě mi to hodně pomohlo dostat se na pozici, kdy si můžu dělat  hudbu podle svého a zpívat o tom, o čem jsem chtěla zpívat,“ řekla Langerová.

Po svém vítězství se na rozdíl od ostatných spolufinalistů – například Šárky Vaňkové nebo Sámera Issy – nenechala i díky pečlivému dozoru bratra Nikoly zlákat do estrád nebo muzikálů a soustředila se na vydání alba Spousta andělů; deska byla z velké části založená na skladbách ze světové databanky a na textech se podíleli samí externisté (včetně porotkyně Gabriely Osvaldové a jejího vtipného textu 17) , přesto se jí prodalo přes 67 tisíc kusů.

Na dalších dvou nahrávkách – alternativnějším Dotyku (2007) a Jsem (2009)  – pracovala s respektovanými producenty Janem P. Muchowem, resp. Martinem Ledvinou, na textech se podíleli Michal Hrůza či Michal Horáček. Experimentovala s účesy,  ale hlavně na sobě pracovala po hudební stránce, během několika let se oprostila od primárně mainstreamového publika a na akustickém projektu …pár míst  začala pracovat s pianistou Jakubem Zítkem a cellistkou Dorotou Barovou, známou z alternativních kapel Tara Fuki nebo Lanugo.

10 hvězdiček, které přinesly talentové soutěže
Poslechněte sei Anetu Langerovou v Youradiu

Vlastní řadovou desku nevydala Langerová už pět let a v poslední době o ní bylo slyšet hlavně v souvislosti s patronátem nadačního fondu Českého rozhlasu Světluška, s nímž se nedávno po mnoha letech rozešla, a také s natáčením dokumentu o Martě Kubišové, kde taktéž účinkuje (poslechněte si jejich duet). Její hlas zazněl i v duetu Babylonská věž na nové desce Radůzy. (sli)