Aplikace tvrdí, že dokáže ovlivnit pohlaví dítěte

ČTK, mim

Francouzská aplikace MyBuBelly slibuje, že rodičům umožní ještě před početím vybrat si pohlaví dítěte. Budoucí matce podle její autorky Sandry Ifrah stačí, aby dodržovala určitý stravovací režim a sledovala ovulaci. Kontroverzní metodu pomohli této pařížské matce vyvinout gynekologové, sexuologové, výživoví specialisté a pediatři. Někteří kritici z řad odborníků ji ale označují za šarlatánství. Ifrah však tvrdí, že systém z 90 procent funguje.

„Snaha ovlivnit pohlaví dítěte je stará jako svět sám. Existovala ve všech obdobích a ve všech kulturách,“ řekl deníku Le Parisien psychoanalytik a psychiatr Serge Hefez. Připomněl, že podle lidových pověr vede k početí chlapce třeba ženský orgasmus a hluboký průnik penisu a k početí dívky deštivé počasí či konzumace dělohy samice králíka.

Dvě vědecky ověřené metody

Ifrah podle francouzských médií zkombinovala dvě vědecky ověřené metody. Jedna, americká ze 60. let minulého století, hovoří o vhodných obdobích cyklu pro početí dítěte kýženého pohlaví. Druhá, francouzská, sází na určitý stravovací režim.

„Vycházíme z vědecky prokázaného principu, že pokud je vagína kyselejší, je snadnější průchod spermie nesoucí odolnější chromozom X, a počato bude děvče. Naopak zásadité prostředí usnadňuje průchod spermie nesoucí chromozom Y a na svět přijde chlapec,“ vysvětlila gynekoložka Véronique Bied-Damon, která pomohla aplikaci vyvinout.

Co jíst

Metoda tak částečně spočívá v jídelníčku. „Vybrali jsme potraviny, které jsou v závislosti na přání, zda se má narodit holčička, nebo chlapec, okyselující nebo které vytvářejí zásadité prostředí,“ dodal nutriční specialista Raphaël Gruman. K početí dívky tak podle něj napomáhají potraviny obsahující vápník a hořčík, k početí chlapce sodík a draslík.

Žena, který by ráda holčičku, by například měla pít hodně mléka a minerálek bohatých na vápník, ale vyhýbat se kávě, čaji, ovocným džusům, čokoládě a alkoholu. Může si dopřávat všechny mléčné výrobky kromě zrajících sýrů, vejce, maximálně 130 gramů masa nebo ryb denně, určité druhy zeleniny a ovoce. Pokud se má narodit chlapec, může budoucí matka pít kávu, čaj, džusy, pivo, víno, ovšem musí z jídelníčku vyřadit mléčné výrobky. Maso a ryby smí bez omezení, ovšem žádné uzeniny. Dovoleny jsou veškeré druhy ovoce a zeleniny, ale ne ořechy.

Poté se podle Bied-Damon dostává do hry datum pohlavního styku. Pokud je „cílem“ chlapec, je třeba milování naplánovat na den, kdy žena ovuluje, a pokud si pár přeje dívku, je třeba se snažit dva až tři dny předem.