Českého lva ovládl film Protektor režiséra Najbrta

Redakce

FIlm Protektor režiséra Marka Najbrta se stal nejlepším českým snímkem, který měl premiéru v loňském roce. V pražské Lucerně získal v sobotu celkem šest cen České filmové a televizní akademie Český lev. Kromě ocenění za nejlepší snímek roku získal i cenu za režii, scénář, střih, hudbu a hlavní ženský herecký výkon.
Mezi herci uspěl Kryštof Hádek za roli ve filmu režiséra Tomáše Mašína 3 sezóny v pekle, mezi herečkami Jana Plodková právě za Protektora. Mašínův snímek slavil úspěch i v kategoriích zvuk a kamera.
Za nejlepší ženský herecký výkon ve vedlejší roli převzala cenu Daniela Kolářová,která si zahrála ve filmu Kawasakiho růže. Ve stejném kousku byl oceněn i mužský herecký výkon ve vedlejší roli, za který si sošku odnesl slovenský herec Ladislav Chudík. V sále si vysloužil velký potlesk. "Jsem dojatý. Nečekal jsem filmovou nabídku ve svých 86 letech," řekl.  

Cenu dostala i Jana Brejchová
Křišťálovou sošku za dlouholetý umělecký přínos českému filmu získala herečka Jana Brejchová. Cenu ve Velkém sále Lucerny převzala její dcera Tereza Brodská, protože Brejchová má virózu doprovázenou teplotami.
Nejlepším dokumentem se stal snímek Zapomenuté transporty do Polska režiséra Lukáše Přibyla. O nejlepší výtvarný počin se pak podle akademie zasloužil Jiří Barta za film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny? Divácky nejúspěšnějším filmem se stal snímek Líbáš jako bůh Marie Poledňákové.
Českého lva včera moderovala dvojice herců Bolek Polívka a Pavel Liška, kteří svůj humor postavili mimo jiné i na spotech a filmových kolážích ze snímků, v nichž hráli. (sli)

Český lev 2009:
Nejlepší film:

Protektor
Nejlepší ženský výkon v hlavní roli:
Jana Plodková/Protektor
Nejlepší mužský výkon v hlavní roli:
Kryštof Hádek/Tři sezóny v pekle
Nejlepší ženský výkon ve vedlejší roli:
Daniela Kolářová/Kawasakiho růže
Nejlepší mužský výkon ve vedlejší roli:
Ladislav Chudík/Kawasakiho růže