Co by se změnilo, kdyby ve Sněmovně prošel zákon o týrání zvířat? Dost přísné i pro obyčejné chovatele

Paga

Zákon o týrání zvířat má projít změnami. Díky nim by tvrději postihl týrání zvířat v množírnách, ale i u majitelů, kteří se o ně nedokáží postarat.

Nyní se pravidla uchovnění týkají pouze organizovaných chovatelů, teď by ale postihla všechny, kdo ubližují zvířatům. Nejvíc by asi milovníky zvířat potěšilo zpřísnění trestů za množírny. A jak taková množírna vypadá? Většinou jde o chování zvířat za účelem vydělání peněz, navíc v nevyhovujících podmínkách. Štěňata nebo koťata pak nejenom, že neodpovídají plemenému standardu, ale taky trpí neléčitelnými vadami.

Množírny se nejčastěji schovávají za inzeráty na internetu typu: Prodám krásná štěňátka francouzského buldočka bez PP. Součástí je samozřejmě fotka roztomilého štěňátka zabaleného v barevné dece. Cena za mládě je nižší než v chovné stanici. A lidem jde často především o to, aby na koupení atraktivního plemene ušetřili. Když si takové štěně na uvedeném telefonu objednáte, předají vám ho někde na benzínce. Až zjistíte, že je štěně nemocné, není odčervené a ani odblešené, číslo je nedostupné. Gratulujeme. Právě jste podpořili množírnu. A jak to v takové množírně vypadá, můžete vidět třeba tady:

Státní veterinární správa zatím nemá na množírny páky. A ani na lidi, kteří „zachránili“ několik psů a ti se jim na dvorku nekontrolovatelně rozmnožují. Nová vyhláška by to měla napravit. Ta by se ale neměla týkat jen množíren, ale též běžných majitelů psů a koček. Například kdyby vám malé kotě proklouzlo ven ze dveří a vrátilo se nakryté nebo pokud by vám nedospělou fenku v parku obskočil pes. Všem, jejichž zvířatům by se to stalo, hrozí pak peněžní sankce, provozovatele množíren i odnětí svobody.

Jak informuje web iDnes.cz, vyhláška by způsobila problémy i těm, kteří nechávají kočku mít koťata víc než třikrát ročně. Nejlepší by proto bylo zvířata, u nichž nemáte v plánu je uchovnit, nechat vykastrovat, jinak byste se mohli dostat do průšvihu. V tomto znění ale vyhláška nejspíš nejprojde.