Co se skrývá ve vašich jebáčcích, černých tečkách a pupíncích? Hnis to není

Pavla Gabrhelíková

Pokud jste si před narozením vystáli frontu na skvělou pleť, asi to řešit nemusíme. Ale my ostatní se neustále potýkáme s tečkami, pupínky, uhry, beďary, komedony, jebáky, boubeli... Víte, co se uvnitř těchto malých vetřelců (na obličeji, zádech, krku, hrudníku…) skrývá?

Ukázalo se, že se to dost odvíjí od místa, ze kterého pupínek vzešel. A taky na typu, jež vám na obličeji vyraší. Magazín Business Insider popsal tři nejčastější typy:

  1. Bílé a černé hlavičky. Navzdory tomu, co nám tvrdí kosmetické reklamy, černé tečky nejsou způsobené nečistotami posbíranými během celého dne. Tvoří je naše vlastní bakterie (propionibacterium acnes), kožní maz a odumřelé buňky. Tohle všechno se tak dlouho míchá, až je z toho černá tečka.
  2. Pustuly a papuly. Liší se od pupínků a skvrn, protože vznikají důsledkem podráždění pokožky. Jsou začervenalé a mají bílou hlavičku. Tělo vysílá krevní buňky na nápravu poškozené tkáně a tím se nám pod kůží vytvoří bělavý hnis skládající se z velké části z mrtvých bílých krvinek. Mňam.
  3. Cysty a „bouličky“ pod kůží. To jsou takové ty podkožní boule a nejtěžší forma akné. Jsou to větší a citlivější pustuly a papuly. Když je pořádně naberete nehty, máte na zrcadle velký bílý flek.