Dementour 2010: Baumaxovi stačí, když si říhne. A všichni jásají

Marek-Bartos

Bylo by už docela těžké spočítat, kolikrát pražská Lucerna Music Bar hostila regionální litvínovskou hvězdu Xaviera Baumaxu. Pokaždé se však jedná o velezábavný večírek, a jinak tomu nebylo ani včera. Praha včera v rámci turné Dementour představila spolupráci Baumaxy s „wohnoutím“ Honzou Homolou.  

Jak Honza Homola (recenzi na jeho sólovku čtěte tady) později v průběhu koncertu návštěvníkům Lucerna music baru prozradil, nikdo jiný z domovské kapely Wohnout zrovna v Praze nepobývá. Naskytla se mu tak skvělá Honza Homola s kulichempříležitost, aby na chvíli vdechnul život svému sólovému projektu Homolka Tobolka. Nasadil tedy na hlavu kulicha (sníh je totiž přece všude, jak sám píše: Každé ráno, každý den/ jsem bílou napaden), do ruky vzal akustickou kytaru a začal mezi lid pod pódiem šířit svůj humor. Ten mají ostatně s Xavierem Baumaxou dost podobný, takže to, že se objevili bok po boku, není zas takové překvapení.

Homolka mezi písněmi neustále dráždil dav poznámkami, že netuší, kde se právě teď jeho kolega nachází: „Asi je v hospodě a dává si svoje čtvrtý pivínko. Tak než příjde, já vám ještě něco zahraju," povídal a zahrál skladbu o kocovině, dostalo se ale i na písně Wohnoutů, například Trojboj, které Homola vtiskl svou kytarou novou, rock´n´rollovější tvář.

Homola s Baumaxou dávají jeden z duetůCo na tom, že Homolovy písničky občas melodicky splývají, na kytaru hraje Honza skvěle a lidi bavil. Ke konci setu mu dokonce docela početná skupina lidí provolávala slávu. Jenže…

Poslechněte si Xaviera Baumaxu na YouRadiu

Regionální buránek celostátní hvězdou
…co naplat. Xavier Baumaxa je prostě jen jeden. Za prvé, písničkářstvím se na rozdíl od Homoly proslavil, za druhé, pověst urážejícího baviče je stále lehce provokativní.   
Stačilo, aby usedl vedle Homoly na židli, a ozval se jásot.
Stačilo, aby si hlasitě říhnul, a jásot se ozval podruhé.
Jeho prvním včerejším počinem byl doprovod Homoly na dvě lahve od piva. Lidé vřískali, jako kdyby přednesl sólo na housle; regionální buránek je Xavier Baumaxa v Lucerna baruzkrátka folkovým fenoménem a celostátní hvězdou.

Sólový set Baumaxy obsahoval pár klasických kousků (Otvírákem, Lidé z malých vesniček), které dal písničkář v obvyklé formě – tedy i s beatboxem a imitovaným hlasem trumpety. Pak si na pódium pozval opravdovou dechovou sekci (trubka, trombón) a písničky Penis nebo Homola s Baumaxou dávají jeden z duetů Špůlka a já předvedl v bohatším aranžmá. Po chvíli se před posluchači objevil zase Honza Homola, aby si dal s Xavierem kytarový duet.

Baumaxa sice už klasicky varoval, že pražské buránky nenechá stihnout poslední metro, nakonec je ale přeci jen vypustil včas. On i Homola totiž měli čisté svědomí, během téměř tříhodinového maratonu pražský Lucerna music bar pobavili opravdu skvěle.

Dementour 2010: Xavier Baumaxa a Honza Homola
16. února, Praha, Lucerna Music Bar