Drezury slonů v Česku zakázány, hurá!

mim

Ministerstvo zemědělství zaslalo na Úřad vlády novelu týkající se týrání zvířat. Novela zákona na ochranu zvířat proti týrání zakazuje drezuru slonů a delfínů, omezuje rozmnožování šelem a lidoopů v zájmových chovech a nastavuje tvrdá pravidla pro veřejné vystupování některých druhů, informoval web Refresher.sk.

Ministerstvo zemědělství ČR vydalo tiskovou zprávu k připravované novele tzv. týracího zákona. Co je v ní nejpodstatnější: V zájmových chovech již nebude možné rozmnožovat vybrané šelmy a lidoopy. Zakázané budou také tzv. mazlící koutky nebo venčení velkých šelem na veřejnosti. Bude zcela zakázaná drezura i u delfínů a slonů (Již dlouho je zakázána drezura nově narozených primátů, ploutvonožců, žiraf a dalších zvířat.),“ napsal na Facebook ředitel pražské ZOO Miroslav Bobek. Zpřísněn bude také proces udělení povolení k chovu vybraných zvířat, jako jsou jedovatí hadi, krokodýli nebo někteří ptáci.

Cirkusáci a další provozovatelé přehlídek se zvířaty budou muset mít speciální licenci, aby mohli se zvířaty vystupovat. Licence bude stát deset tisíc korun, udělovat ji bude Státní veterinární správa a udělována bude na nejvýše pět let. Kdo ji nebude mít, nebude samozřejmě smět se zvířaty vystupovat ani je rozmnožovat.

Jsme zvědaví, jestli novela projde. Byli bychom rádi, protože drezuru zvířat v žádném případě nepodporujeme. Jsme rádi, že se politici konečně zabývají i otázkou zvířat a jejich bezpečí.