Filmy, které vám zaručeně zvednou náladu během pochmurných podzimních dní

Lucie Bryndová

Podzim je období, které dokáže s lidskými emocemi pěkně zatočit. Během krásných prosluněných dní hraje příroda všemi barvami a paprsky sluníčka ještě tu a tam pěkně zahřejí. Pak se ale vše úplně obrátí, obloha je šedá, zatažená a vše působí smutně a unaveně. To dokáže náladu pěkně zkazit. Každý má na její zlepšení svůj recept. Někdo se nadopuje endorfiny při cvičení, jiný si otevře knížku a vychutná si ji s šálkem teplého čaje v ruce nebo vyrazí třeba na prodloužený víkend ještě někam do tepla. Co ale zaručeně funguje na všechny, jsou filmy. Které vám pomohou zvednout náladu?

Jak dostat tatínka do polepšovny (1978). Nezapomenutelná rodinná komedie v hlavní roli s Tomášem Holým (Vašek) je jako stvořená pro sychravé podzimní dny. Rázem se ocitnete uprostřed krásného léta, v přírodě, na venkově, kam odveze tatínek malého Vaška s maminkou za dědečkem na prázdniny. Vašek prožívá jedno dobrodružství za druhým, s tátou se učí horolezectví. Ale nic není tak růžové, jak to vypadá. Jestli máte rádi českou klasiku, určitě si to pusťte, až vám bude smutno. Začít můžete s filmem Jak vytrhnout velrybě stoličku a po něm zhlédnout jeho volné pokračování v podobě filmu Jak dostat tatínka do polepšovny.

Než si pro nás přijde (2007). Duo Morgan Freeman a Jack Nicholson je bezkonkurenční. A zvlášť ve chvíli, kdy jeden hraje arogantního, věčně nespokojeného milionáře, který nikoho nemá, a druhý automechanika s milující rodinou. Co je oba spojuje? Setkají se v nemocnici ve chvíli, kdy se dozví svou diagnózu. Oběma zbývá sotva rok života. No a protože Edward (Jack Nicholson) má peněz na rozdávání, může oběma splnit jejich poslední přání. Co si na svůj seznam přání napíší, co se jim podaří uskutečnit a jak to celé nakonec dopadne? Věřte, že se u filmu potrháte smíchy, ale zároveň budete trošku zpytovat svědomí a uvědomíte si, co je v životě opravdu důležité a že není potřeba trápit se ošklivým počasím.

Zkus mě rozesmát (2011). Znají se už roky, ale nikdy by je nenapadlo, že by to mezi nimi mohlo jiskřit. On je plastický chirurg, ona jeho asistentka. Oba jsou zhruba stejně staří. Danny Maccabee (Adam Sandler) je na trošku mladší masíčko. Protože se ale všechno zamotá, domluví se se svou zmíněnou asistentkou Katherine Murphy, kterou hraje Jennifer Aniston, na tom, že zahraje před jeho milou mladou přítelkyní arogantní bývalku, se kterou má dvě děti. Jenže ty jsou ve skutečnosti jenom Katherine. Lhaní zajde až tak daleko, že se společně i s dětmi vydávají na víkend na Havaj, který s kartami pěkně zamíchá. Film je tak prohláškovný, že se budete smát ještě dlouho po něm, a o to přece jde, ne?

Probudím se včera (2012). Hlavně pro generaci Husákových dětí je česká komedie Probudím se včera jako stvořená. Svobodný profesor češtiny Petr (Filip Blažek/Jiří Mádl) si po třídním srazu uvědomí, jak promarnil kdysi svou šanci a nebojoval o svou dávnou lásku, spolužačku Elišku (Martina Preissová/Eva Josefíková). Petrovi se ale podaří cestovat zpátky v čase a vrátí se do června 1989. Vypadá sice jako dřív, ale v hlavě je to ten dospělý Petr, který si uvědomuje, co se děje. Že je s ním něco v nepořádku, si všímají všichni. Jemu jde ale o jediné – napravit, co kdysi promeškal. Jenže hra s časem není úplně snadná.

Millerovi na tripu (2013). O tom, jak se dostat do pořádného průšvihu, by mohl hlavní hrdina David Burke (Jason Sudeikis) vyprávět. Bezvýznamný dealer marihuany pokazí, co se dá, a nezbývá mu, než se stát pašerákem drog, aby vůbec přežil. Z Mexika musí dovézt svému šéfovi poslední zásilku. V tom mu pomáhá striptérka Rose (Jennifer Aniston), Kenny (Will Poulter) a puberťačka Casey (Emma Roberts). Tahle falešná vykutálená rodinka se vydává v obrovském karavanu na víkend za jižní hranici, aby oslavila Den nezávislosti… A samozřejmě dovezla důležitou zásilku zpět. O zábavu mít nouzi vážně nebudete.