Hudebníci, kteří si nemohou přijít na jméno

David Šohaj

Showbyznys je nelítostná džungle. A o hudební branži to platí minimálně dvojnásob. Vždyť i v našich končinách se co chvíli dozvídáme o hudebnících, kteří bojují se syndromem vyhoření nebo ještě s něčím horším – depresí. A pak je tady zase jiná sorta umělců. Takoví, kteří si se svými kolegy z kapely prostě jen nemůže přijít na jméno. Z donucení se potkávají jen ve studiu a na vystoupeních. A celou věc ve hře udržují vlastně asi jen tlusté štosy bankovek. I když je třeba berete jako jednu nerozdělitelnou kapelu, realita zdaleka není vždycky tak růžová.

Metallica

Tahle kapela patří k těm největším fenoménům v hudebním světě. Vlastně ani příliš nezáleží na tom, jaký žánr preferujete, od Metalliky zná alespoň jednu písničku snad úplně každý. Kapela vznikla ve slunné americké Kalifornii v roce 1981. Dali se dohromady díky novinovému inzerátu, který si podal dnes už slavný bubeník Lars Ulrich, který dodnes tvoří jádro celé kapely. Veleúspěšné desky, světová turné a stovky milionů amerických dolarů. Každý, kdo ale měl možnost vidět nechvalně proslulý dokument Some Kind of Monster, už ví, že kapela si během své historie prošla i celou řadou krizí. Až do chvíle, kdy se jde na pódium, to mezi nimi občas pekelně jiskří.

Guns N’ Roses

Dost možná největší legenda světové muziky v osmdesátých letech minulého století. Jejich první deska Appetite for Destruction z roku 1987 se právem řadí mezi nejúspěšnější debutové projekty v historii a Guns N‘ Roses představují dodnes pro miliony fanoušků po celém světě nenapodobitelnou modlu. Všechno ale šlo do kytek, především kvůli veřejně známé egománii frontmana kapely Axla Rosea. Ta postupně otrávila úplně všechny v kapele, zejména fenomenálního kytaristu Slashe. V roce 2016 se ale všichni usmířili a vydali se společně na trefně nazvané turné Not In This Lifetime. Být na vrcholu prostě není nikdy až tak jednoduché.

Blink-182

Je docela ironické, že punková senzace, ze které vzešel i dnes už legendární bubeník Travis Barker, tvořila po dlouhá léta skladby jako na míru pro přátelské pitky a mejdany. Pravdou ale zůstává, že pokud jde o členy kapely samotné, všechno už tak veselé vůbec nebylo. Jejich kytarista Tom DeLonge původně chtěl opustit kapelu už v roce 2005, ale vše se nakonec vyřešilo. Ale nejspíš jen zdánlivě. Tom nakonec opustil Blink-182 v roce 2015. Nakonec místo něj našli docela obstojnou náhradu Matta Skibu, kterého možná znáte z jiné populární formace Alkaline Trio.

Ramones

A máme tady další obrovskou legendu – tahle punkrocková kapela se dala dohromady v New Yorku už v roce 1974. A i tady bohužel přišly na řadu temnější časy. Tentokrát nejspíš ale ani ne kvůli nějakým osobním odlišnostem jednotlivých členů. Tentokrát spíše můžeme použít okřídlené pořekadlo „za vším hledej ženu“. Frontman kapely Joey nemohl dalšímu členovi Johnnymu přijít na jméno kvůli jeho neotřesitelné politické sympatii k republikánům a ještě mu nakonec přebral i přítelkyni. To už Joey opravdu rozdýchat nedokázal. V roce 1996 se kapela definitivně rozpadla. Pro mnohé fanoušky punkrocku ale dodnes zůstává naprostým číslem jedna.