Izraelec Asaf Avidan, hvězda loňského Colours, zazpívá v říjnu v Praze

Redakce

Izraelský písničkář Asaf Avidan (34), jehož výrazný hlas loni doslova uhranul návštěvníky festivalu Colours of Ostrava (report), vystoupí poprvé v Praze. 25. října se představí v prostoru Forum Karlín. Do Prahy přijede Asaf Avidan v rámci sólového akustického turné Back to Basics k zatím poslední desce Different Pulses. Vstupenky budou v předprodeji od 12. května v Ticketpro.

Pro Asafa Avidana je typický vysoký naříkavý hlas, který by si leckdo mohl splést s hlasem ženy. „Nikdy jsem nechodil na lekce zpěvu. Přišlo to samo, spolu s emocemi a pocitem, že zpívání musí bolet a lámat srdce,“ říká Avidan, jehož muziku si pochvalují hvězdy napříč žánry od Roberta Planta přes Morrisseyho až po Devendru Banharta.

Poslechněte si Asafa Avidana v Youradiu

Avidan začínal s indie rockovou kapelou The Mojos, písničky zamýšlené původně jako terapii po rozbitých vztazích proměnil v balady zahalené do folku, dřevního blues, ozvěn raných Led Zeppelin i novodobých White Stripes. Existenciální přemítání se u něho mísí s romantikou. „Proto miluji Leonarda Cohena, to, jak každé jeho slovo připomíná chirurgický skalpel,“ dodává Avidan.

Narodil se před čtyřiatřiceti lety v Jeruzalémě jako dítě diplomatů, takže několik let strávil na Jamajce. Vystudoval filmovou animaci a design, věnoval se sochařství a natáčení úspěšných krátkých filmů, ale v roce 2006 propadl hudbě a úspěch epíčka Now That You’re Leaving jeho uměleckou kariéru nasměroval jinudy.

V roce 2011 odešel na sólovou dráhu, potom německý DJ Wankelmut do taneční podoby zremixoval písničku od Avidana a The Mojos One Day / Reckoning Song; skladba se stala jedním z nejprodávanějších tracků roku 2012 v Evropě. První a prozatím poslední sólovka Different Pulses pak vyšla Avidanovi v Evropě v roce 2013. (sli)