Jak se slaví Halloween v různých zemích světa

Eva Vogelová

Pomalu se blíží Halloween. Pokud jste jeho příznivci, možná by vás mohlo zajímat, jak ho slaví lidé v různých státech.

  • Alabama. V Alabamě místní pořádají akci každý víkend v říjnu na počest zemřelých v Desoto Caverns. Jde o soukromý park, který se může pochlubit prvními zaznamenanými jeskyněmi v USA. Na akci můžete vidět ohňostroje a komedianty v různých převlecích, kteří se vám postarají o dobrou zábavu.
  • Aljaška. V říjnu bývá na Aljašce už docela velká zima. To je mimo jiné jeden z důvodů, proč se lidé těší, až na konci října vyjede z depa vyhřátý Halloweenský vlak. Každý rok vyráží z města Anchorage a cestu zakončuje v Girdwoodu. Jízda trvá zhruba dvě a půl hodiny. Vlak každoročně slibuje aktivity spojené s Halloweenem hlavně pro děti.
  • Arkansas. Ve státě Arkansas pořádají místní obyvatelé v říjnu Monster Ball. Jde o automobilovou show. Vítáno je tu každé vozidlo, které je vyzdobeno v duchu Halloweenu. Stačí se jen registrovat a můžete se svým fárem na této akci promenádovat. Přehlídka připomíná prostředí z postapokalyptického filmu Šílený Max: Zběsilá jízda.
  • Anaheim. Ve městě Anaheim se nachází Disneyland. Každoročně se tematicky stylizuje do Halloweenu. Celý zábavní park je v říjnu vyzdoben dýněmi a strašidelnými věcmi. Dokonce i oblíbené postavy Mickey a Minnie jsou převlečeny, aby s okolním prostředím ladily. Vrcholem této zábavy je speciální ohňostroj, který se nazývá Výkřiky Halloweenu.
  • Denver. V Denveru mají místní o zábavu postaráno. V říjnu se tam pořádá jednodenní festival Zombie Crawl. Párty se pomalu rozjíždí po celém městě. Spousta lidí chodí v děsivých kostýmech, za které mohou vyhrát i nějakou cenu. Naučí vás tam taneční kroky na song Thriller od popového zpěváka Michaela Jacksona a najdete tam různě bláznivé stánky s výrazným make-upem, díky kterému můžete vypadat jako zombie.
  • Bristol. Ve městě Bristol ležící ve státě Connecticut se každý rok od konce září do konce října otevírá muzeum The Witch’s Dungeon Classic Movie. Jde o nejdéle pořádanou výstavu v zemi. Pořádá se od roku 1966. Muzeum je od shora dolů naplněno různými příšerami v životních velikostech. Najdete tam například Frankensteina.
  • Atlanta. V hlavním městě státu Georgie se každoročně pořádá běh, který probíhá skrz Oaklandský hřbitov. Jde o největší historický židovský hřbitov v zemi. Lidé se oblékají do tematických kostýmů, které nepřekáží běhu. Stačí, abyste se obmotali toaletním papírem, a můžete si tam zaběhat také. Výtěžek z akce slouží k zachování hřbitova, který byl založen už v roce 1850.
  • Boise. Ve městě Boise lidé pořádají Idaho Horror Film Festival. Každoročně se tu promítá několik desítek strašidelných filmů. Tato akce poukazuje na začínající filmaře a objevuje nové talenty. Festival probíhá vždy jeden víkend v říjnu.
  • Rochester Hills. V Michiganském městě Rochester Hills se každoročně koná Dýňový festival. Součástí akce jsou různé aktivity jako třeba dýňový bowling nebo venkovní show strašáků. Lidé tam přinášejí vyřezané dýně. Večer se do všech dají svíčky a zapálí se. V průměru jich bývá kolem tisícovky. Představte si, jaká to musí nádhera.