Jak si vybudovat zdravé sebevědomí?

Eva Vogelová

Máte pocit, že jste k ničemu, nemáte se rádi a nevěříte si? V tom případě si musíte začít budovat sebevědomí. S ním je totiž život mnohem jednodušší a příjemnější. Pracovat na zvýšení sebevědomí je cesta na dlouhou trať. Když budete vytrvalí, určitě dojdete do cíle. Následující rady vám na vaší cestě za sebevědomím trochu pomohou.

Uvědomte si, jaké máte přednosti

Uvažujte nad tím, co alespoň trochu umíte. Může jít o malování, plavání nebo řešení matematických úloh. Každému jde něco jiného. Najděte něco, za co se můžete sami ocenit. Možná jste empatičtí, rádi pomáháte ostatním, zvládáte s přehledem stresové situace nebo dokážete dobře komunikovat.

Uvědomte si své silné stránky a pracujte na nich. Můžete z nich udělat svoji přednost. Snažte se rozvíjet v tom, co je vám blízké, baví vás a alespoň trochu vám to jde. Když uvidíte, že děláte pokroky, sebevědomí se vám díky tomu postupně začne zvyšovat samo. Na vlastní kůži pocítíte, že nejste k ničemu, jak si o sobě možná občas myslíte.

Dělejte to, co vás děsí

Překonejte svůj strach a vykročte z komfortní zóny. Možná jste se vždycky báli někoho pozvat na rande, lyžovat, udělat si řidičský průkaz nebo mluvit před větším množstvím lidí. Činnostem, které vám nejsou příjemné, se raději vyhýbáte? Děláte chybu. Když se postavíte výzvám čelem, pozitivně se to odrazí i na vašem sebevědomí.

Možná se vám hned na začátku nebude dařit. Osobní pozvánka na rande může skončit absolutním fiaskem. Řidičský průkaz neuděláte hned na první pokus nebo během mluvení před velkou skupinou lidí začnete koktat. Nic z toho nevadí, ale musíte ve svém úsilí pokračovat. Všichni lidé dělají chyby, takže se jich nemusíte bát. Uvidíte, že po několika opakování dané činnosti se už budete bát méně a začnete je díky tomu lépe zvládat. Bude to pro vás velký úspěch, který opět pozvedne vaše nízké sebevědomí na úplně jinou úroveň.

Dělejte vše proto, abyste se sami sobě líbili

Zevnějšek má velký vliv na sebevědomí. Pokud se vám nelíbí, jak vypadáte, nikdy se vám sebevědomí moc nezvýší. Máte dvě možnosti – buď se smíříte s tím, jak vypadáte, nebo to změníte. Vzhled se dá proměnit pouze do určité míry. Když však budete vědět, že vypadáte lépe než dříve, sebevědomí vám trochu stoupne. Přemýšlejte o kompletní změně, protože pouhá změna účesu vám z dlouhodobého hlediska moc nepomůže. Pokud se vám nelíbí vaše postava, začněte cvičit a zdravě jíst.

Neměli byste zapomenout na změnu šatníku. Pořizujte si jen oblečení, které vám opravdu padne. Některé nedostatky, které se vám na těle nelíbí, můžete šikovně zakrýt vhodným oděvem. Když do své proměny dáte všechno a nebudete si neustále stěžovat na své nedostatky, zvítězíte. Budete se ve svém těle cítit lépe a zároveň oceníte sami sebe, že jste to dotáhli tak daleko. Vaše sebevědomí už nikdy nebude tak nízké jako nyní.