Káčin zápisník: Jsem workoholik na dovolené aneb 10 fází mýho vymodlenýho volna

Kateřina Horáková

Mám za sebou devět měsíců skoro nonstop práce. Ne, že bych si odírala prsty jako asijský děti v textilkách nebo dejchala jedovatý výpary při rubání v dole, ale i tak už jsem si potřebovala odpočinout. Takže jsem si vzala dovolenou. Jenže…

…jsem netušila, že jsem workoholik. Spíš teda workoholik z donucení, než z přesvědčení, prostě mi evidentně nejde úplně vypnout. Původně jsem si plánovala odjet na tři dny na festival a posléze si užít ještě jedenáct dní pohody, kdy budu dobře spát, dobře jíst, přes den budu chodit na procházky, možná někam na pár dní odjedu a předevšim se budu věnovat dokončování knížky.

Ale každej skvělej plán většinou rychle skončí v trapu. Na festival jsem odjela, ale teď už jsem tři dny zpátky a nedostala jsem se ještě ani ke spánku, ani ke knížce, ani k procházce. Pokud to máte s prací podobně jako já a plánujete si hezký produktivní volno plný aktivního odpočinku, vyvedu vás rovnou z iluze a řeknu vám, jak to bude probíhat.

  1. Skončíte na úplně brutálním večírku, kde se uvolníte tak, že vypijete celej bar.
  2. Další dva dny budete v kómatu.
  3. Třetí den si uvědomíte, že jste slíbili spoustu melouchů mimo svůj hlavní job, který teď musíte udělat. A fakt se vám nechce.
  4. Jakmile doděláte melouchy, půjdete se znova ožrat.
  5. Další den až dva brutálního kocába. (Už jsme v půlce dovolený, jo?)
  6. Konečně se dokopete k nějaký aktivitě, jenže vám dojde, že tou aktivitou by měl bejt důkladnej úklid bytu / třídění hadrů  / jiná věc, kterou už měsíce odkládáte.
  7. Chytnete schýzu, jak to v práci funguje bez vás, že se vám nikdo neozývá, takže začnete psát kolegům a kontrolovat mail.
  8. Zatnete zuby a vyrazíte aspoň na výlet, bohužel zrovna vychytáte nejhnusnější den celý dovolený.
  9. Tady přichází párty číslo tři, protože konec dovolený se přiblížil a na vás jdou úzkosti a deprese.
  10. S pláčem a myšlenkou na to, že další volno budete mít možná o Vánocích, nastavujete budíka, abyste první den po volnu nezaspali.

Tak si to hezky užijte.