Kam na nejhezčí vánoční trhy? Nemusíte ani za hranice

Lucie Bryndová

Chcete nasát tu pravou vánoční atmosféru, zahřát se lahodným pitím a užít si příjemné odpoledne při poslechu vánočních koled? Nemusíte jezdit nikam daleko a prostát půl dne v kolonách. Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů najdete ve své domovině. Kde?

  • Andělské neděle v Litomyšli (od 2. prosince) – Příjemná odpoledne na Zámeckém návrší zažijete během všech adventních nedělí v domovině Bedřicha Smetany.  Užijete si tady tu pravou adventní pohodu, vánoční koledy, vystoupení na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže a další bohatý doprovodný program nebo třeba výstavu betlémů, skvělé jídlo a pití.
  • Vánoční trhy Brno (od 23. listopadu) – Jedny z nejkrásnějších vánočních trhů v České republice přináší naše druhé největší město Brno. Ať už se vydáte na Zelný trh, Moravské náměstí nebo náměstí Svobody, o zábavu, dobré jídlo a pití a řadu krásných obchůdků mít nouzi nebudete. Jestli sháníte ještě nějaké vánoční dárečky, kterými byste rádi udělali svým blízkým radost, určitě si tady vyberete. Jinak si můžete přijít vychutnat skvělý grog, punč, svařené víno nebo třeba pravé domácí bramboráky a moravské frgály.
  • Vánoční trhy na Pražském hradě (od 23. listopadu) – Jeden z největších hradních komplexů na světě opět ožívá vánoční atmosférou. Trhy najdete na náměstí U Svatého Jiří, kde si pochutnáte na poctivém svařeném víně a tradičních vánočních specialitách. Ochutnat můžete i méně známé lahůdky.
  • Advent a Vánoce v Českém Krumlově (od 30. listopadu do 6. ledna) – Už tak nádherné místo, jako je Český Krumlov, a teď ještě pod sněhovou čepicí a ozdobený ve vánočním duchu? Krásná představa. A co vás tady čeká? Kromě nádherného vánočního stromu to jsou koledy, Ježíškův poštovní úřad, živý betlém nebo příjezd Bílé paní.
  • České vánoční trhy na náměstí Míru (od 20. listopadu) – To je skvělé místo nejen pro každoroční světelnou show, kterou jste mohli vidět letos na podzim, ale také pro nádherné vánoční trhy. Užijte si pravou vánoční atmosféru s vynikajícím svařeným vínem, vánočním punčem a lahodným občerstvením. Dát si tady můžete ale také teplé palačinky, speciality na grilu a mnoho dalšího.
  • Vánoční trhy Praha (1. prosince až 6. ledna) – Již po patnácté můžete navštívit jedny z nejkrásnějších vánočních trhů na světě, a to trhy na Václavském a Staroměstském náměstí. Nechybí tradiční vánoční dětská dílnička, betlém, stromeček, bohatý doprovodný program ani lahodné občerstvení v čele s trdelníkem a řada krámků s ručně vyráběnými ozdobami a suvenýry. Zahřát se můžete hustou horkou čokoládou, pečeným čajem nebo výborným svařákem.
  • Vánoční trhy Rožnov pod Radhoštěm (od 10. do 14. prosince) – Načerpat energii a užít si pohodovou adventní náladu lze také na Masarykové náměstí v Rožnově pod Radhoštěm. Na jarmarku si můžete vybrat z tradičního zboží, ochutnat vánoční punč, svařák nebo třeba medovinu. Na rodiče s dětmi pak čekají dětská hudební vystoupení a pro dospělé jsou připraveny i krásné vánoční koncerty.
  • Olomoucké Vánoce (od 25. listopadu) – V historickém centru města Olomouc na vás čeká bohatý hudební program s populárními skupinami, ale také divadlo pro malé i velké, dobové atrakce, vyhlášený punč nebo vyřezávaný betlém. Samozřejmostí je stromeček, zpívání koled i vynikající jídlo a řada obchůdků. Nechybí ani brusliště a vyhlášený punč.
  • Advent a Vánoce v Mikulově (od 2. prosince) – Starobylé město Mikulov je proslulé nejen svými vinicemi a lahodným vínem, ale také nádhernou atmosférou vánočních trhů. Vydat se sem můžete na vánoční koncerty nebo rukodělné trhy.
  • Vánoční trhy v Karlových Varech (od 1. prosince do 6. ledna) – Ve Smetanových sadech u Alžbětinských lázní se můžete těšit na nádherný vánoční stromeček, tradiční jarmark s regionálními specialitami včetně cukroví, uzenin i ryb. Připraveny jsou adventní koncerty, ukázka lidových řemesel, dětský kolotoč, dětská dílnička nebo řada hudebních vystoupení.