Kdo získal Oscara?

ČTK, mim

Cenu americké filmové akademie Oscar za nejlepší film loňského roku získal snímek Tvář vody mexického režiséra Guillerma del Tora, který zároveň obdržel zlatou sošku za nejlepší režii. Příběh vztahu němé uklízečky a obojživelného stvoření proměnil ze třinácti nominací čtyři. Druhým nejúspěšnějším snímkem letošního 90. ročníku je se třemi Oscary v technických kategoriích válečné drama Dunkerk.

Kromě nejlepšího filmu a režie získal romantický sci-fi příběh Tvář vody Mexičana del Tora Oscary také v kategorii výprava a dekorace. Cenu si za hudbu k filmu odnesl také Alexandre Desplat.

Osmkrát nominované válečné drama Christophera Nolana Dunkerk získalo tři Oscary. Akademici ocenili zvuk a zvukové efekty, cenu si odnesl také jeho střihač Lee Smith.

Jeden z velkých favoritů udílení Oscarů, drama Tři billboardy kousek za Ebbingem o svérázné matce, které zavraždili dceru, proměnil jen dvě ze sedmi nominací. V obou případech šlo o herecké kategorie. Nejlepší herečkou v hlavní roli se stala Frances McDormand, která už v roce 1997 získala Oscara za film Fargo. Nejlepším hercem ve vedlejší roli byl vyhlášen představitel maloměstského policisty Sam Rockwell.

Stejně jako Tři billboardy si dva Oscary na konto připsal film Blade Runner 2049, který akademici ocenili v kategorii vizuální efekty a kamera. Kameraman Roger Deakins byl nominován na cenu americké filmové akademie už celkem čtrnáctkrát, nyní se mu poprvé podařilo sošku získat.

Nejlepším hercem v hlavní roli se stal Gary Oldman, který si ve filmu Nejtemnější hodina zahrál britského premiéra Winstona Churchilla. Stejný snímek si odnesl také cenu za masky. Sošku pro nejlepší herečku ve vedlejší roli si za ztvárnění nemilosrdné matky mladé krasobruslařky ve filmu Já, Tonya odnesla Allison Janney.

Za nejlepší původní scénář Oscara získal Jordan Peele za snímek Uteč. Stal se tak prvním černochem oceněným v této kategorii. Za scénář podle předlohy dostal cenu James Ivory za snímek Dej mi své jméno, a stal se tak nejstarším umělcem, kterého kdy američtí akademici ocenili.

Nejlepším celovečerním animovaným snímkem loňského roku je podle amerických akademiků film Coco, který se inspiroval mexickou kulturou. V tomto snímku zazněla také oscarová píseň Remember Me. V kategorii celovečerní dokument zvítězil Icarus režiséra Bryana Fogela, který se věnuje tématu dopingu v Rusku.

V konkurenci filmů ze Švédska, Maďarska, Libanonu a Ruska se v kategorii neanglicky mluvený film prosadil chilský snímek Fantastická žena režiséra Sebastiána Lelia, který popisuje život transgenderové ženy.

Nejlepší kostýmy vznikly pro film Nit přízraků. Oscara si za ně odnesl Mark Bridges, který během večera vyhrál i soutěž o nejkratší děkovný projev, již vyhlásil moderátor Jimmy Kimmel. Vyhrál za to vodní skútr.

Celý oscarový večer se nesl ve znamení kampaně #MeToo, která od loňského podzimu, kdy vypukla aféra kolem hollywoodského producenta Harveyho Weinsteina, otřásá filmovou branží. Zatímco Kimmel si z tématu tropil celý večer žertíky, řada umělců využila příležitosti k podpoře boje za rovnoprávnost žen a mužů a vyjádření odporu k sexuálnímu násilí.

Na rozdíl od udílení cen Zlatý glóbus nepřišly celebrity většinou oděny v černých šatech, řada z nich si ale na protest proti sexismu připnula odznáček kampaně Time’s Up. Oscara Kimmel na počátku večera označil za „nejoblíbenějšího a nejrespektovanějšího“ muže v Hollywoodu, protože „má ruce tam, kde na ně můžete vidět“ a nemá ani žádný penis. „To je muž, jakého v tomto městě potřebujeme,“ řekl moderátor.

Oscara autorům nejlepšího filmu v závěru slavnosti předali herci Warren Beatty a Faye Dunaway, kteří sošku v hlavní kategorii předávali již loni. Kvůli chybě organizátorů, kteří zaměnili obálky, tehdy oznámili vítězství muzikálu La La Land, zatímco akademici ve skutečnosti nejlepším filmem roku 2016 zvolili Moonlight. Letošní vyhlašování cen Oscar se obešlo bez podobných nedopatření.

Témata:, ,