Má vaše kočka AIDS? Podívejte se, jak se projevuje a jak ji v případě nákazy udržet co nejdéle naživu

Pavla Gabrhelíková

FIV, neboli virovou leukemii, vyvolávají retroviry. Kočky pak ztrácejí imunitu a začíná u nich nádorové bujení. Mnoho lidí mu přezdívá kočičí AIDS, protože se tato nemoc projevuje velmi podobně jako u lidí. 

Nejčastěji se vloudí do domácností s velkým počtem kočičích členů nebo do volných kočičích společenstev. Vaše kočička se může nakazit kousnutím, prskáním nebo při společném krmení. Pokud má nemoc matka koťat, budou ji mít taky. Infikuje plod a pak pokračuje infikováním při kojení, většinou se ale koťata narodí už mrtvá.

A jak zákeřnou nemoc odhalíte? Kočka začne ve všech ohledech chřadnout, trpí průjmy, vracejícími se záněty, plísněmi nebo parazity. Vir se usazuje a násobí v uzlinách, kostní dřeni i mandlích. Posléze dojde ke vzniku nádorů a rozjede se leukemie.

Stejně jako u lidí, může léčená kočka žít i dalších deset let, nicméně je taky dost možné, že i přes všechno snažení nepřežije ani pár týdnů. Na potvrzení přítomnosti viru stačí jednoduchý krevní test, který vám udělají na každé veterině. Pozor, i kočka, která vypadá zdravě, může být nakažená! Nechte svého miláčka testovat, ať už je z divočiny, z chovu nebo od sousedky. Jistota je jistota.

Nemoc není přenosná na lidi ani jiná zvířata, takže pokud se u vaší kočky potvrdí, rozhodně se jí nezbavuje. Jen ji pečlivě opatrujte a nedovolte jí stýkat se s ostatními kočkami. Jinak určitě nemusíte mít obavy o své zdraví, i zdraví vašich dětí.

Témata:,