Muse odpálili Prahu

Jana-Moravcova

Včerejší pražský koncert Muse byl přehlídkou vizuální okázalosti a zvukových možností obří arény. Světla, lasery, půlkruhová aréna na pódiu i obří projekční pyramida tak trochu zastínily samotnou hudbu Matta Bellamyho a spol., nikomu to ale nevadilo.

O tom, že půjde o jeden z největších koncertů sezony, nebylo pochyb. Vždyť už úvodní show celého The 2nd Law Tour usvědčila nejednoho hudebního fajnšmekra, že Muse umí dostat do varu zaplněnou halu ďábelským nasazením i žánrovou rozmanitostí.

Oproti cirkusu Coldplay (report) byl koncert britské trojice méně barevný a více hi-tech. Až se chvílemi zdálo, že Muse v čele s egocentrikem Matthewem Bellamym dávají na odiv spíše technické parádičky než hudební umění.

Nablýskané kruhové pódium s ostrými světly, točna, pohyblivá pyramida, okázalá, nicméně zábavná a funkční projekce, tři chlapíci s nástroji a zvuk, který masíroval uši blaženému – to všechno uspokojilo hlad českých fanoušků po plnohodnotném koncertě Muse. Vždyť poprvé se tu kapela objevila venku, na festivalu Rock for People.

Poslechněte si Muse v YouRadiu

Samotný koncert působil tak trochu sterilním dojmem, ale dokonalá show dokázala postupně dostat do tempa celou halu. Publikum vařilo už během dubstepového úvodníku The 2nd Law: Unsustainable. Přes okázalou „bondovku“ Supremacy se Muse se postupně dostali až k Supermassive Black Hole, která rozeskákala i sedící publikum.

Co jednomu připadá účelové, jiného nadchne vstřícností k fanouškům, kteří se tak nenudili ani při méně pohybově náročných Animals či Undisclosed Desire. Megalomanský přístup ale zvládnul pojmout i humor – hitovka posledních měsíců Madness by neměla takový ohlas bez „fish-eye“ projekce pološíleného Bellamyho.

Diskotékovost Panic Station by nevynikla bez prvního spuštění obrácené pyramidy a Stockholm Syndrom by nedostál pověsti dokonalého songu pro uzavření základní části koncertu, kdyby se pyramida během posledních tónů skladby pomalu neobrátila a neskryla prostor pro bubny i všechny hudebníky.

Nadšením protknutá O2 arena pak odmakala i závěrečnou čtveřici Uprising-Knights of Cydonia-Starlight-Survival, a Muse je za to odměnili štědrým přídělem trsátek, paliček a dalších propriet. „Díky Praho, jste skvělí, přijedeme znovu a znovu a znovu!“
Jen pro tu atmosféru stojí za to těšit se už ode dneška.

Muse: The 2nd Law Tour
Support: Everything Everything
Praha, O2 arena, 22. listopadu 2012

Témata:, ,