Na co byste měli myslet, než si pořídíte psa?

Eva Vogelová

Uvažujete o tom, že si pořídíte chlupatého mazlíčka? V tom případě byste své rozhodnutí měli dobře zvážit, protože o něj budete muset pečovat každý den. Přečtěte si, nad čím byste se měli zamyslet, než si koupíte štěně.

  1. Změní se vám život

Pořízení psa neberte na lehkou váhu. Musíte se o něj starat podobně jako o dítě, není to žádná hračka. Možná si říkáte, že když si koupíte menší štěně, péče o něj nebude náročná. To je omyl, každému psovi se musíte věnovat denně. Pokud si pořizujete mazlíčka do bytu, myslete na to, že ho několikrát denně budete venčit, musí pravidelně jíst a nevydrží dlouho sám. Když se vrátíte domů, bude od vás vyžadovat veškerou pozornost. Dlouhosrsté pejsky byste měli ještě česat a stříhat. Pokud si pořizujete většího psa na zahradu, musíte ho řádně vychovat. Návštěva cvičáku několikrát týdně mu prospěje. Jednoduše to znamená, že svému novému pejskovi obětujete veškerý svůj volný čas. Budete muset změnit své návyky a přizpůsobit se mazlíčkovi. Počítejte s tím, že se vám změní život. Pokud jedinkrát zapochybujete o tom, že péči o psa nedokážete se svým životem skloubit, raději si ho nepořizujte. Pokud máte chlupáče rádi, můžete si je někdy půjčovat od přátel.

  1. Psí plemeno vybírejte pečlivě

Nevybírejte si svého psa jen podle toho, že se vám líbí. Zvažte své možnosti. Pokud bydlíte v bytě, vhodnější by pro vás byl menší mazlíček. Když víte, že v místě bydliště nemáte ideální prostor k tomu, aby si váš pejsek mohl pořádně zaběhat, zvolte spíše línější rasu, která nebude vyžadovat moc pohybu. Plánujete si do pěti let pořídit dítě? Vyberte si psí plemeno, které má milou povahu a snadno si zvykne na malé dítě. Doporučujeme vám, abyste zhodnotili své aktuální podmínky, ve kterých žijete, s výhledem do budoucna a podle nich si zvolili rasu. Načtete si o některých z nich, co k životu potřebují a jakou mají povahu. Podle toho budete schopni usoudit, zda se k vám hodí.

  1. Pořízení psa leze do peněz

Počítejte s tím, že když si pořídíte psa, budete ho mít zhruba dalších patnáct let. Nejenže se o něj budete muset denně starat, ale musíte za něj utrácet i peníze. Jídlo, hračky, pelech, obojky a návštěvy u veterináře něco stojí. Měli byste si být jistí, že to finančně zvládnete, pokud nejste zrovna movití. Počítejte i s tím, že váš mazlíček může onemocnět a vy mu budete muset hradit léky a operace. Když si pořizujete psa, měli byste mít finanční rezervy. Pokud je nemáte, raději si je nejdříve vytvořte a až poté přemýšlejte o koupi štěněte.

  1. Chvíli vám může trvat, než si na sebe se psem zvyknete

Myslíte si, že když si pořídíte štěně, okamžitě k vám přimkne? Nemusí to být pravda. Možná si pořídíte přátelské a milé plemeno, ale stejně jako lidé, i psi se od sebe povahově trochu liší. Někteří mohou být citlivější a méně důvěřiví, takže může chvíli trvat, než vás bude brát jako svého pána. Vy si zase budete muset zvyknout na to, že štěňata bývají divoká. Když se vrátíte z práce či ze školy, můžete mít zdemolovanou polovinu bytu či rozrytou zahradu. Když si pořídíte psa, musíte prostě počítat se vším.

Témata:, ,