Nejoblíbenější deskové hry. Co si zahrajete?

David Šohaj

Deskové neboli stolní hry jsou tady s námi už od nepaměti. Ty klasické jako Člověče, nezlob se nebo třeba Dámu známe nejspíš úplně všichni. V posledním století si velkou oblibu po celém světě vysloužily také složitější hry jako Monopoly, a i dnes v době virtuální reality a složitě propracovaných počítačových her známe stolní hry, které dokážou pohltit celou rodinu. Pojďme se podívat na ty nejoblíbenější z nich.

Scrabble

Ano, právě hra se slovy Scrabble bezesporu patří na post té nejoblíbenější deskové hry v historii. Každý hráč dostane přidělený počet písmenek a je jen na něm, jak sofistikovaně z nich dokáže poskládat existující slova. Scrabble je skutečným kultem, podle jedné statistiky jej lidé hrají ve 29 jazycích po celém světě a oficiálních kusů hry se již mělo prodat na 150 milionů krabic. To je opravdu úctyhodné číslo, že? Kolem této jedinečné hry se navíc vyrojil úplně nový trh. Na internetu třeba seženete hned několik provedení výkladových slovníků, které se zaměřují přímo na Scrabble. Ti nejlepší hráči potom často již používají téměř výhradně slova, o kterých byste si možná pomysleli, že si je museli právě vymyslet.

Monopoly

Na druhém místě v oblíbenosti jsou pochopitelně Monopoly. Hra, která pracuje se základními i trochu obskurními ekonomickými teoriemi, je nejlepší ukázkou toho, co baví průměrnou americkou rodinu. Monopoly vznikly už v roce 1903 a za těch více než sto let vznikla hned celá řada různých edic a variací. Od revoluce se hra poměrně slušně rozšířila i v našich končinách a když dříve ji tady do určité míry zastupovaly třeba spíše legendární Dostihy a sázky. S penězi si prostě rádi hrajeme asi úplně všichni, jen škoda, že občas to jsou opravdu jen ty herní.

Osadníci z Katanu

Osadníci z Katanu nebo prostě jen Katan je další obrovsky populární strategická deskovka. Hra je opět amerického původu a vytvořil se kolem ní tak silný kult, že se v roce 2014 dokonce stala námětem pro celovečerní film. Katan představuje fiktivní ostrov s bohatými přírodními zdroji, který se nachází někde daleko na moři a čeká jen na své osídlení. K jeho břehům se ale současně doplaví hned několik tlup a nastane mezi nimi souboj o to, kdo ostrovu vlastně bude vládnout. Hráči budují armády, vytvářejí strategie a podobně. Není ani divu, že si hra získala takovou oblibu, skvěle totiž odpovídá americké mentalitě a myšlence amerického snu o nekonečném bohatství a úspěchu.

Twister

Twister, při kterém jednotliví hráči musí předvádět roztodivné kreace na herním plátně a dotýkat se rukama i nohama barevně vyznačených polí, si získala velkou oblibu i u nás. Duchovním otcem hry je Milton Bradley, americký obchodní magnát a jeden z průkopníků zábavního průmyslu. Hra Twister poprvé spatřila světlo světa v roce 1966 a od té doby se stala populární v desítkách zemích po celém světě. Hra je sice stále kategorizována jako desková, jako u jedné z mála se ale u ní i rozhýbete a procvičíte ztuhlé svaly. Opravdu fajn způsob, jak zbořit nějaké ty sociální bariéry. Pokud ale máte rádi svou komfortní zónu, od Twisteru raději ruce pryč.

Témata:, ,