Nejoblíbenější komiksoví záporáci. Koho máte nejradši vy?

David Šohaj

Když se řekne komiks, většina z nás si ihned představí superhrdiny v pestrobarevných pláštěnkách – díky fiktivnímu vesmíru vydavatelství DC Comics známe hrdiny bez jediné chybičky na charakteru nebo třeba boháče, kteří se rozhodli ve volném čase bojovat se zločinem a očistit ulice svého města. Díky Marvel Comics zase známe hrdiny, kteří sice taky mají líbivé kostýmy, zároveň ale i celou řadu vlastních problémů. Na druhou stranu by ale bylo dost nefér se neustále bavit jen o klaďasech a superhrdinech. Komiksoví autoři a kreslíři nám během posledních sto let přinesli i pěknou řádku okouzlujících záporáků.

Venom

Kultovní Venom se poprvé objevil v roce 1984 v 252. sešitě komiksové řady The Amazing Spider-Man. Podivný symbiont, látka, která se na Zemi dostala z jedné vesmírné mise, si postupně podmanila právě Petera Parkera alias Spider-Mana, kterému jeho nový emzácký kostým dodával doposud nepoznané síly a schopnosti. Když si ale Spidey uvědomil, že kostým ovlivňuje také jeho psychiku, rychle se ho zbavil. Symbiont si ale brzy našel nového majitele, zhrzeného neúspěšného novináře Eddieho Brocka, který jeho zlovolnou moc nechal naplno propuknout. A tak se zrodil Venom, bezesporu nejslavnější komiksový antihrdina všech dob. Za jeho postavou stojí autoři David Michelinie a Todd McFarlane. Venom to navíc loni dotáhnul až na celovečerní film, kde jeho roli obsadil drsňák Tom Hardy. A to je na původně vedlejší komiksovou postavu slušný výkon.

Lex Luthor

Lex Luthor, odvěký nepřítel číslo jedna Muže z oceli alias Supermana, je považován za génia zločinu. Úplně poprvé se v komiksu Action Comics objevil už v roce 1940 a od té doby to s nebohým Clarkem Kentem táhne a dává mu pořádně zabrat. Tehdy byl představen jako komiksová obdoba šíleného vědce, od té doby se ale spíše přetransformoval do zlovolného a všehoschopného byznysmena. Stvořili ho samotní Jerry Siegel a Joe Shuster, tedy autorská dvojice, která vdechla život i Supermanovi. Ve filmu si jej během let zahráli třeba Lyle Talbot, Gene Hackman nebo Kevin Spacey.

Joker

Neméně okouzlující je i šílený Joker, odvěký úhlavní nepřítel netopýřího muže. V komiksu se poprvé objevil v roce 1940 – a to hned v prvním sešitu Batmanovy vlastní řady. Vytvořili jej Bill Finger a Bob Kane, duchovní rodiče Batmana. Joker je psychopat, na druhou stranu ale i zločinný génius a nikdo si před ním nemůže být ničím jistý. V komiksech Batmana pronásleduje až dodnes, velmi oblíbeným se ale stal i díky filmovým adaptacím. Během let si tuto roli vystřídali například Jack Nicholson nebo především nezapomenutelný zesnulý Heath Ledger. Nezapomeňme, že Joker se vlastního filmu dočká už letos.

Dr. Doom

Úhlavní nepřítel The Fantastic Four je duchovním dítětem Stana Leeho a Jacka Kirbyho. Poprvé se jeho postava objevila už v roce 1962 a od té doby se docela slušně vyprofiloval. Dr. Victor von Doom, což má být jeho civilní jméno, byl dříve partnerem členů Fantastic Four, nakonec se ale jejich cesty rozešly a on se vydal na dráhu zločinu. Je bohatý, má vlastní říši a k dispozici spoustu nejmodernějších technických vymožeností, kterými znepříjemňuje život superhrdinům. Ve filmu si jej naposledy vystřihnul herec Toby Kebbell. Tahle verze z roku 2015 se u nás ale příliš neuchytila.