Nejlepší filmy Rolanda Emmericha. Který máte nejradši?

David Šohaj

Roland Emmerich se narodil roku 1955 ve Spolkové republice Německo a už od devadesátých let minulého století dobývá svou režisérskou tvorbou Hollywood. Stal se zbožňovaným odborníkem na neuvěřitelně propracované sci-fi filmy, ve kterých si bere na paškál katastrofy, mimozemské invaze nebo otázky o spojení člověka se strojem. V dnešním žebříčku si představíme top pět filmů z jeho produkce.

Den nezávislosti

Obsazení první příčky vám nejspíš bylo předem jasné. Akční science fiction z roku 1996 je dodnes jednou z nejpovedenějších adaptací klasického příběhu o mimozemské invazi na planetu Zemi. Emmerich zde naplno projevil svůj talent pro neuvěřitelně výpravnou podívanou. Když si k tomu přimyslíme hvězdné herecké obsazení se jmény jako Will Smith nebo Jeff Goldblum, dostaneme naprostou filmovou klasiku žánru.

Hvězdná brána

Tohle sci-fi vzniklo v roce 1994 v americko-francouzské koprodukci. Zajímavostí je, že na příští rok byl naplánovaný oficiální remake tohoto filmu a režie se měl opět chopit Emmerich. Vypadá to ale, že z projektu nakonec sešlo. A za to jsme opravdu rádi – originální snímek je totiž klasikou, kterou rozhodně není třeba jakkoli vylepšovat. Filmová Hvězdná brána pojednává o tajuplné vesmírné stezce, jejíž trasu objeví archeologové v blízkosti starobylých pyramid. Vláda se rozhodne cestu po mnoha letech konečně zrealizovat – plán na návrat zpět směr Země tady ale jaksi chybí. Hrají zde například Kurt Russell, James Spader nebo Jaye Davidson.

Patriot

V roce 2000 platil Mel Gibson za hollywoodskou hvězdu toho největšího kalibru. Každý film, ve kterém se objevil, se stal instantním hitem. A jinak to nebylo ani s Patriotem, kde si střihnul hlavní roli. Romantický, ale přesto akční a zatraceně dramatický příběh osadníka, který si uvědomí, že nezávislost pro Spojené státy je potřeba vybojovat hrubou silou, nabízí mezi řádky skryté poselství i pro dnešní dobu. Právě akční bijáky s tak trochu filozofickým přesahem jsou pro Rolandův režisérský rukopis typické.

Den poté

Emmerich se ve svých výpravných kouscích podíval na zoubek snad každé katastrofě, která by lidstvo v nejbližší době mohla potkat. A ušetřena tak samozřejmě nezůstala ani otázka globálního oteplování a klimatických změn. Ve skvělém katastrofickém dramatu z roku 2004 poprvé výrazněji zazářil talentovaný herec Jake Gyllenhaal, kterého aktuálně můžete znát taky z role Mysteria v nejnovějším filmu o Spider-Manovi. Nová doba ledová začne ve Spojených státech amerických, jeden meteorolog ale naštěstí už dopředu má nějakou tu zlou předtuchu. A dá se říct, že nakonec všechno přece jen dobře dopadne. Bez obětí se to ale tak úplně neobejde.

Univerzální voják

Jeden z ranějších Emmerichových filmů z roku 1992. A v hlavní roli zazářil samotný legendární Jean-Claude Van Damme. Příběh začíná v prostředí války ve Vietnamu. Dva vojáci se tady navzájem zmasakrují. A zdá se, že by už mohl být i konec. Co se ale nestane – o desítky let později se sem žoldáci vrátí a z těl mrtvých vojáků se stanou mechanické stroje na zabíjení. Co když se ale jednomu z nich při jedné z budoucích akcí začnou vracet vzpomínky na jeho minulý život? Jak je vlastně tenká hranice mezi strojem a člověkem?