Nejpodivnější živočichové na světě. Báli byste se jich?

David Šohaj

Přestože vědecký výzkum nabral za posledních několik staletí neuvěřitelné obrátky, počet nejrůznějších objevů nejspíš ještě zdaleka nebude konečný. A to platí prý v prakticky jakémkoli oboru lidského zkoumání a objevování. Pokud jde o živočichy kolem nás, o některých z nich jste nejspíš ještě ani nikdy neslyšeli. Drtivá většina nově objevených druhů čeká na vědce pod hladinou světových moří a oceánů. Právě jejich hlubiny totiž ještě zdaleka nejsou kompletně probádány.

Chobotnice Dumbo

V americkém státě Kalifornie vědci našli teprve v roce 2018 podivnou chobotnici, která díky svým uším tak trochu připomíná pohádkového slona Dumba. Tento roztomilý tvoreček má měřit jen něco okolo deseti centimetrů a žije asi ve hloubce tří až čtyř kilometrů pod vodní hladinou. Za objevem této chobotničky stojí americká výzkumná agentura Ocean Exploration, malý podmořský Dumbo se totiž objevil v blízkosti jedné z jejích ponorek. I přesto, že se má Dumbo vyskytovat doslova po celém světě, jedná se o jeden z nejvzácnějších druhů chobotniček, které v současnosti známe.

Ksukol ocasatý

Touhle velmi vzácnou poloopicí na Madagaskaru straší zlobivé děti. Nejedná se ale o žádného čerta, tenhle zvířecí samotář patří do řádu primátů a madagaskarští domorodci jej označují pěkně zvučným jménem Aye aye. Jeho tělo dosahuje v průměru asi čtyřiceticentimetrového vzrůstu a dospělý jedinec váží něco okolo dvou, tří kilogramů. V současnosti se tento zajímavý tvor vyskytuje v podstatě jen v divočině na Madagaskaru. Podle vědců se nejspíš vyvinul v Africe a je opravdu velmi vzácný.

Pláštník malý

Tak tohle je neuvěřitelně zajímavý exemplář živočicha, který spadá do čeledi pásovcovitých savců. Potkat ho můžete v západní části Argentiny, pravdou ale zůstává, že díky svému velmi malému vzrůstu (v průměru asi jen 12 až 15 centimetrů) zůstane vašemu zraku nejspíš skryt. Pro jeho vzhled je typický světle růžový krunýř, který jej taky dělá exotickým. I když toto zvířátko světoví vědci znají už docela dlouho, jeho život nebo například rozmnožovací návyky jsou dosud opředeny rouškou tajemství.

Rypoš lysý

Tento hlodavec, který se vyskytuje ve východní Africe je atypický hned z několika důvodů. Zaprvé se na rozdíl od jiných hlodavců dožívá klidně až věku okolo třiceti let, zadruhé je také jedním ze dvou známých druhů savců, kteří žijí takzvaným eusociálním způsobem života. Ten známe například od mravenců nebo včel. Mají složité hierarchické uspořádání, navzájem se podporují, a především společně pracují na předem stanovených cílech. To je chování, které u savců není běžné.

Sphynx

Tyto „plešaté“ kočky jsou dnes již veřejnosti důvěrně známé. Stále se ale jedná o jedno z nejpodivnějších zvířátek, která lidé mohou chovat doma. Kromě jejich velmi exotického vzhledu je mimořádná taky jejich povaha. Jsou velmi přítulné, vyžadují pozornost a v konečném důsledku jsou doslova závislé na lidské přítomnosti. Pokud je necháte často o samotě, mohou u nich dokonce nastat různé psychické problémy.