Nejtlustší lidé na světě aneb odteď nebudete jíst čokoládu

David Šohaj

Lidé prostě milují rekordy – dokonce se nám zdá, že takzvané rekordmanství je tak lákavé, že čas od času jde u dotýkaných jedinců zcela stranou i nějaký ten pud sebezáchovy. Právě rekord v největší hmotnosti totiž opravdu nepatří mezi nejzdravější. Na druhou stranu ale určitě nechceme tvrdit, že každý z těchto „vítězů“ si za svou astronomickou váhu může sám. Možná, že až si dnešní žebříček přečtete, zmizí vaše deprese z toho, že jste nabrali pár kil.

Jon Brower Minnoch

Za historicky nejtěžšího člověka na světě v historickém měřítku platí Američan Jon Brower Minnoch. Narodil se ve Washingtonu v roce 1941 a zemřel v roce 1983 na edém neboli otok. Dožil se tak jednačtyřiceti let. To opravdu není mnoho, když ale uvážíte jeho váhu, možná to není až tak zlé. Na „vrcholu“ své rekordmanské kariéry Jon vážil jen stěží uvěřitelných 635 kilogramů. To je o rovných pětadvacet kilogramů víc, než kolik bylo naváženo u čísla dvě v dnešní top 5. Ani na výšku Jon nepatřil mezi nejmenší, měl 1,85 metru. A my jen doufáme, že tohle prvenství snad už nikdo nepřekoná.

Khalid bin Mohsen Shaari

Na druhém místě se umístil Khalid bin Mohsen Shaari ze Saudské Arábie. Ten se narodil v roce 1991 a dnes mu je pouhých osmadvacet let. Jeho váha se vyšplhala až na 610 kilogramů a rovněž je „majitelem“ ukazatele BMI (body mass index – speciální ukazatel určující váhu nad, v či pod normou průměru společnosti) s hodnotou 204 bodů, což je to největší číslo všech dob. Za druhého nejtěžšího člověka na světě byl Khalid oficiálně označen už ve dvaadvaceti letech.

Manuel Uribe

Se třetím místem se vracíme na americký kontinent. Mexičan Manuel Uribe se narodil 11. června roku 1965 a zemřel v květnu roku 2014. Dožil se tak osmačtyřiceti let. Příčinu jeho smrti potom mělo být konkrétně fatální selhání jater. Jeho maximální váha byla 597 kilogramů. Největší pozornosti od médií se Manuel dočkal v roce 2006, kdy během pouhých dvou let zhubnul o více než 225 kilogramů.

Juan Pedro Franco

Mexičana Juana najdeme v těsném závěsu za Manuelem. Juan Pedro Franco se narodil v roce 1985 a dnes je mu čtyřiatřicet let. Aktuálně je jen o dva kilogramy lehčí než zesnulý Uribe – má 595 kilogramů.

Carol Yager

Američanka Carol Yager se narodila roku 1960 a dodnes platí za tu nejtěžší ženu v zaznamenané lidské historii. Měla vážit 544 kilogramů. Zemřela v roce 1994, ve čtyřiatřiceti letech. Příčinou smrti bylo selhání hned několika orgánů najednou. Ještě před svou smrtí byla Yager dost výraznou mediální postavou. Zúčastnila se celé řady rozhovorů, televizních talk shows a tak dále. Závažnými zdravotními problémy přitom trpěla takřka po celý život. Její prvenství je opravdu kolosální. Druhou nejtěžší ženou v historii by potom měla být Egypťanka Eman Ahmed Abd El Aty, která dosáhla váhy rovných pěti set kilogramů.