Nejtvrději pracující národy na světě. Češi tam nepatří…

David Šohaj

Práce šlechtí, bez práce nejsou koláče a tvrdá práce se vyplácí. Vždyť to znáte. Nijak nechceme podceňovat vaši pracovní morálku a nasazení, ale když se podíváme na to, jak se lidé dřou a lopotí v těch nejpracovitějších zemích světa, musíme uznat, že se v České republice máme ještě zatraceně dobře. Určitě s námi budete souhlasit.

Mexiko

Mexiko se tak trochu neprávem stalo především v sousedních Spojených státech amerických terčem mnoha vtípků a posměšků. Podle statistik OECD, mezinárodní organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj, stráví průměrný Mexičan v práci každý rok přesně 2 257 hodin. Kdybyste si to rozpočítali na každý den v roce – bez odečítání víkendů, státních svátků a tak podobně, dostali byste asi 6,3 hodin denně. To je šílené číslo, no ne? Mexiko má sice legislativu, která běžný pracovní týden omezuje na 48 hodin, kvůli vysoké nezaměstnanosti, zvýšené míře chudoby a nízkým platům je toto pravidlo ale zřídkakdy dodržováno. Mexiko rovněž patří k zemím s nejvyšší mírou obezity – nezdravý životní styl jde s přemírou práce ruku v ruce.

Kostarika

Co se týče pracovní morálky, je Kostarika v těsném závěsu za Mexikem. Tahle krásná země ve střední Americe je často označována za hotový ráj na zemi a místo s nejšťastnějším obyvatelstvem na zemi. Kostaričané jsou ale také velmi pracovitým národem. Podle údajů OECD se tady zcela běžně pracuje až 2 179 hodin ročně. Asi dvacet procent obyvatel ale žije na hranici chudoby – anebo pod ní.

Jižní Korea

Jihokorejská republika v současném světě platí za jednoho z technologických lídrů na zemi, kde se moderních řešení opravdu nebojí. Tvrdá a dlouhá pracovní doba je ale součástí ekonomického boomu, který tady panuje. Průměrný Korejec pracuje asi 2 024 hodin ročně. Výsledkem je potom nízká porodnost a možná i pokles produktivity. Nedávno tak zdejší vláda konečně schválila legislativu, která zdejším obyvatelům dává oficiální nárok na odpočinek. Těžko ale říct, jestli si tady z podobných nařízení opravdu někdo něco dělá.

Řecko

Řecko je sice v posledních deseti letech spíše synonymem pro různé ekonomické krize a poklesky, možná vás ale překvapí, že se jedná o tu nejpracovitější zemi na starém kontinentu. Podle současných statistik se tady pracuje asi 2 018 hodin za rok. A to je asi o 50 procent více například nad průměrem Německa – tam průměrný pracovník odmaká asi 1 363 hodin ročně. Díky ekonomickým nestabilitám je ale v Řecku bohužel dlouhodobě vysoká míra nezaměstnanosti. Můžeme jim tedy jen přát, aby to svou tvrdou prací všechno zase dohnali.

Rusko

Náš dnešní žebříček uzavírá Rusko. Průměrný Rus ročně stráví prací asi 1 980 hodin a země má navíc pokročilou legislativu, která pojednává o pracovní etice a přesčasech. Každý má navíc ze zákona nárok na plných osmadvacet dní dovolené.