Největší investoři do kryptoměn

David Šohaj

Nejznámější digitální měna bitcoin je opět na vzestupu a my už se jen můžeme těšit na všechny ty články ve všech možných médiích, které budou vyvolávat novou vlnu šílenství. Dnes vám představíme několik investorů do kryptoměny, kteří do nich neváhali uložit opravdu značné množství svých osobních financí. Kdo kryptoměně věří úplně ze všech nejvíc?

Nakamoto

Nikdo neví, kdo tahle persona vlastně je. Zcela určitě jde o pseudonym, není ale jisté ani to, zda se jedná jen o jednoho člověka, nebo o nějakou skupinu. Pravdou ale zůstává, že v jeho (nebo jejich) držení je více než jeden milion bitcoinů. Ty mají při současné hodnotě cenu asi 189 miliard korun českých. Díky takovému pohádkovému bohatství (nebo spíš tedy kapitálu) se jméno Nakamoto v loňském roce dokonce objevilo na seznamu nejbohatších lidí planety. Když si uvědomíme, že existence někoho takového je v podstatě čistou záhadou, rázem si uvědomíme, jak je dnešní doba kouzelná. Zatímco takového Jeffa Bezose, nejbohatšího muže na světě, celý svět sleduje kvůli jeho rozvodu, jen o pár desítek příček pod ním najdeme někoho, koho vůbec neznáme a nic o něm nevíme – ani to, zda existuje.

Chris Larsen

Chris Larsen je hlavní tváří a spoluzakladatelem oblíbené kryptoměny ripple a především díky aktivní spolupráci s mnoha velkými bankami se velikost jeho bohatství pohybuje někde za 8 miliard amerických dolarů (tedy asi něco okolo 200 miliard korun). Larsen má za sebou také dlouhou kariérní historii v mnoha technologických firmách. V tomto sektoru je tedy opravdu jako ryba ve vodě.

Joseph Lubin

Tento sympatický Kanaďan je známý především jako spolutvůrce kryptoměny ethereum, která dlouhodobě platí za dvojku na celém trhu. Právě Lubin patří mezi ty, kteří doslova po celém světě hlásají nutnost sdílení informací a nové efektivnější infrastruktury. Pro kulturu kryptoměny tak udělal víc než kdokoli jiný. Mimo jiné stojí také za interaktivní platformou ConsenSys., která pomáhá různým kryptoměnám v rozšíření se po světě.

Changpeng Zhao

Tenhle člověk je familiárně nazýván jednoduše jako CZ a v současnosti je jedním z nejsympatičtějších šéfů technických společností na světě. Jeho dítkem je kryptoměnová burza Binance, která je v současnosti suverénně největším hráčem na trhu. Burza má aktuálně více než šest milionů aktivních uživatelů. Když v posledním měsíci byla napadena hackery, CZ se rozhodl vše pokrýt ze speciálního fondu a nikdo z uživatelů tak nepřišel o své peníze. Jeho jmění je v současnosti odhadováno asi na 1,2 miliard amerických dolarů (tedy okolo 27,5 miliard českých korun).

Cameron a Tyler Winklevossovi

Tihle dva bratři byli v minulosti olympijskými sportovci, více se ale proslavili díky spolupráci s Markem Zuckerbergem na sociální síti Facebook. Myšlenka na tuto platformu totiž měla pocházet právě od nich. V následné žalobě od Marka vysoudili 65 milionů dolarů (tedy více než jednu miliardu korun). Většinu (ne-li všechno) těchto peněz měli investovat právě do bitcoinu ještě před jeho největším vzestupem. Jejich společné jmění má v současnosti přesahovat jednu miliardu dolarů (tedy asi 22 miliard korun).