Pavel Opočenský má novou výstavu

mim

Pavel Opočenský, který byl odsouzen na sexuální zneužívání nezletilých dívek, připravil novou výstavu. Co v ní najdete?

Překvapením pro mnohé bude výstava Nucleus, která v Galerii Villa Pellé od 12. října do 12. listopadu poprvé představí kresby renomovaného sochaře a šperkaře Pavla Opočenského. Rovných sto velkoformátových kreseb pastelkami vytvořil v posledních třech letech v několika řadách.

K principu jádra odkazuje nejpočetnější Nucleus. Cyklus Olympias má lehce erotický podtext a Evoluce se vztahuje k organickému tvarosloví, odvozenému z biologie.

Pavel Opočenský jako kreslíř stojí od své předchozí práce daleko jen zdánlivě. V kresbách najdeme jak detailní přesnost filigránské práce šperkaře, tak jasné uchopení tvaru, dané zkušeností sochaře pracujícího s kamennou masou v prostoru a jeho souvztažnostech.

„Intuitivní kompozice i kombinace barev mohou sice někdy vyvolávat dojem určité inzitnosti, ale za každou kresbou stojí až inženýrsky přesně promyšlená stavba, která konceptuálně využívá pečlivě sestrojených šablon i geometrických pomůcek,” říká kurátor výstavy Radek Wohlmuth a dodává:

„Práce Pavla Opočenského není ani bez kontextu se širším uměnovědným odkazem, ať už jde o Malevičovu barevnou skladbu, vědeckou tvorbu Ernesta Haeckela nebo nenápadnou ironii escherovských mystifikací.“

Pavel Opočenský otvírá ve svých kresbách okna do jednoho z paralelních vesmírů. Zatímco někdo možná ocení jeho hravou a atraktivní vizuální ekvilibristiku, jiný v něm pro změnu nalezne kompletní DNA výtvarného umění. A příležitostný halucinogenní efekt pak může být vítaným zpestřením pro každého vnímavého návštěvníka. Výstava NUCLEUS, ukazující Pavla Opočenského jako originálního kreslíře, proběhne v Galerii Villa Pellé v Pelléově 10 v pražské Bubenči od 12. října do 12. listopadu 2017.