Překombinovaný rap básníka Lipa

KatarínaStraková

Lipo, část hudebního projektu BPM (Básníci před mikrofonem), vydal svou první sólovku. Na albu Víc než hudba? by rád čaroval se slovy ve stylu zdatnějších textařských kolegů, lyrika mu ale k jazyku nepřirostla. To nejlepší na desce je tak paradoxně právě muzika.

Když píšu Lipo, nejde o slavného čínského básníka. Vlastně nejde o vůbec žádného básníka, i když on sám se tak rád a často prezentuje. Takový člověk by totiž mít přirozený cit pro veršování a lyriku, což však českému Lipovi chybí.

Pozdravy z Liberce

V souvislosti s písničkou Iniciativní (

 se mluví i o protestsongu staršího data.

Jde o track Pozdravy z Liberce, za kterým stojí právě Liberečák Lipo.
V době voleb do městského zastupitelstva v říjnu 2010 jím reagoval na konkrétní politicko-ekonomické causy, za kterými podle něj stojí místní ODS. Ta má v Liberci dlouhodobě velkou podporu voličů.

Jistě, každý nemá to štěstí jako KatoPrago Union, který si dává francouzáky snad se všemi básnickými múzami. Soudě podle novinky Víc než hudba? to ale vypadá, že Lipo od žádné z nich nedostal ani letmý přátelský polibek na čelo.

Z textů člena projektu BPM je slyšet, že svá slova až přespříliš promýšlí, kalkuluje a překombinová, jako kdyby dlouho hledal správné vyjádření.

Základní myšlenkou alba je pochopitelně láska, vztahy, touha po nezávislosti, ale Lipo na desce vyjadřuje i úsměvně naivní havlovské přání po světě, "kde smyslem je láska a pravda“. Výsledek? Při skladbě Naposled o těžkém osudu hocha s matkou-alkoholičkou mnoho nechybí, aby člověk vyprskl smíchy, a násilně vytvořené rýmy typu pýchu-hudbu-budu, něha-bledá, vinu-zimu nebo figura-maturant akorát tak tahají za uši.

Lipo: Poslechněte si ho v YouRadiu

Na Víc než hudba? tak paradoxně stojí za pozornost hlavně muzika. Stojí za ní liberecký producent ODD a pražský Martin Ledvina, kteří se společně postarali o harmonické, nápadité, ale zároveň minimalistické aranže. Kytary dodávají desce sympatickou písničkářskou atmosféru, jazzové piano ve skladbě Jsou chvíle je pak doslova pohádkové. A nad zpěvákovým melodickým hlasem by Leoš Janáček zaplesal.

Největší sílu Lipovy sólové nahrávky mají skladby s dámským hostováním. Charakteristický alt zpěvačky Debbi v refrénech singlu Ležím v tvé blízkosti něžně hladí, Yanna je v písničce Šílená přiměřeně naléhavá a k Lipově hlasu se barevně perfektně hodí.

Lipo - Víc než hudbaDesku Víc než hudba lze oznámkovat jako dostatečnou, k dobré jí bohužel ještě dost chybí. Lipo coby básník v uvozovkách snad může českou hip hopovou scénu doplnit, na její obohacení to ale (ještě?) není.

Lipo – Víc než hudba?
Vydavatelství:
 EMI
Seznam skladeb: Více než hudba, Ležím v tvé blízkosti (feat. Debbi), Bůh je láska, Jsou chvíle (feat. Paulie, Kiriss), Šílená (feat. Yanna), Rap je promarněná šance, V temnotě, Chceme svět (feat. Khomator, Lyrik), Rétorika moci, Neuhýbám z cesty (feat. Supa), Otroci svobody, Naposled (feat. Beef), Otázky

Témata:,