Proč kočka kašle a kdy s ní jít kvůli tomu na veterinu?

Paga

Na podzim choroby neohrožují jenom lidi, ale taky zvířata. Obzvlášť pokud vaše kočka chodí ven. Slyšíte ji poslední dobou nějak divně kašlat? Možná by stálo za zvážení navštívit veterinu.

I kočkám může zaskočit nebo jim mohou v krku uvíznou jejich vlastní chlupy. Na tom není nic neobvyklého. Jenže když se kašel opakuje, navíc ještě v záchvatech, možná by bylo lepší to začít sledovat.

Proč kočky kašlou?

Podle webu Cuteness.com je kašel nejčastěji vyvolaný podrážděním krku a průdušek. Kočky se snaží zbavit nežádoucích vetřelců v krku, jako jsou hleny nebo mikroby. Pokud ale kašel přetrvává, může to být cizí předmět zaseknutý v krku (jako třeba kost), srdeční onemocnění, infekce plic, ale i rakovina.

Sledujte kočku, jestli žere, pije a jak chodí na záchod. Komplikace spojené s kašlem mohou být dost závažné, proto dlouhodobé dávení nepodceňujte. Pokud kočce navíc teče z nosu, není vyloučené, že je prostě nachlazená.

Sýpání nebo „pískání“ hrdla taky rozhodně stojí za pozorování. Může jít i o parazity na srdci nebo astma, paleta možných problémů je široká.

Proto pro veterináře sledujte tyto tři věci

  • Kdy je kašel nejhorší? Ráno, nebo večer?
  • Jde spíš o suchý, nebo hlenovitý kašel?
  • Jsou se zhoršením kašle spojené nějaké pohyby?

Pozorujte kočku, ať znáte odpovědi, až se vás na to bude lékař ptát.