Jak postupovat, když si vaše kočka zlomí nohu?

Paga

Kočky jsou proslulé neopatrností. I když se zdají nesmrtelné, mohou si ošklivě ublížit.

  1. Příznaky. Je možné, že nohu nebude držet jen ve vzduchu, ale rovnou bude ležet na zemi a naříkat. Připravte se taky na to, že na vás možná bude zlá, protože ji to bolí a má strach. Zkuste se opatrně podívat, jestli vidíte náznak zranění kosti, nebo dokonce kost trčící ven z těla.
  2. „Jenom“ pohmožděnina. Je možné, že si vaše kočka jen pohmoždila nohu, to znamená natažený vaz nebo šlachu. Mohla třeba jen trochu nešikovně dopadnout. I tak je důležité, abyste ji dovezli na veterinu na rentgen. Minimálně má bolesti a veterinář jí napíše analgetika.
  3. Odjezd na veterinu. Když se děje cokoliv neobvyklého, raději kočku vezměte na veterinu. Pro jistotu ji zabalte do deky – kočky mají tendenci vyšilovat, když se něco děje, a mohla by vám nebo sobě ještě víc ublížit. Pokud spadla, může mít kromě zlomené nohy i vnitřní krvácení, a to se nevyplatí riskovat.
  4. Doma. Pokud veterinář na základě rentgenu konstatuje, že je noha zlomená, máte o starost navíc. Vaším úkolem bude udržet kočku co nejvíc v klidu a odstranit vše, o co by si mohla ublížit nebo z čeho by mohla spadnout. Raději si vezměte volno a dejte jí čas na zotavení.