Vysvětlení 10 šíleností, které dělají kočky. Děje se tohle i u vás doma?

Paga

Zvířata se dokážou zbláznit! Některé jejich šílenosti se opakují a vy se určitě ptáte: Proč to dělá? A my vám možná dáme odpověď.

  1. Tlapkání do obličeje. Ležíte a z ničeho nic máte před obličejem jemný čumáček svého chlupáče. Natáhne tlapky a začne vám s nimi šlapat do obličeje a zatínat drápky. Ve většině případů jde o projev lásky a radosti. Taky to ale může znamenat, že si vás vaše kočka přivlastňuje, protože kočky mají mezi tlapkami pachové žlázky, kterými označují své území. Pokud šlape silně a nervózně, může se vám snažit něco naznačit.
  2. Leží v bedýnce s pískem. Pokud se doma objevila druhá kočka nebo pes, hledá tu kočka jen trochu soukromí. Jinak vám tím ale naznačuje, že je něco špatně. Pozor, nebavíme se o vyhazování písku z bedýnky, to by znamenalo, že je ve formě! Kočka nemusí být nutně nemocná, ale je možné, že je ve velkém stresu.
  3. Nosí domů mrtvoly. U venkovních koček nic neobvyklého. Ukazuje, že je doma taky co k čemu. Existuje taky teorie, která tvrdí, že kočky nosí domů polomrtvá nebo mrtvá zvířata proto, aby koťatům ukázala, jak a co mají lovit. Takže možná se vás jen vaše kočka snaží naučit jíst správně.
  4. Kousání vlasů. Pokud to dělá kotě, tak asi jen ještě nevidí rozdíl mezi kočkou a člověkem, takže se vás snaží trochu „upravit“, abyste vypadali čistě. Je taky ale dost možné, že jen používáte šampón, který vaší kočce voní, takže se rozhodla ochutnat. Avšak pokud to vaše kočka dělá dlouho a vehementně, může upozorňovat na nějaký její zdravotní problém.
  5. Po kadění se zblázní. Jakmile je hotovo, začne běhat jak šílená. Na to existuje spousta teorií. Ta nejpravděpodobnější říká, že to je tím, že se prostě po vykonání potřeby cítí skvěle! Vylučování trusu stimuluje jejich řiťku tak, že vylučují hormony štěstí. Běháním po kakání oslavují spokojená střeva. Copak vy se potom necítíte skvěle?
  6. Zírá na vás. Kočky jsou vizuálními lovci. Sledují svou kořist, ale i potenciální nebezpečí. Když se kočka kouká na vás, nechce vás sníst. Jen tak prostě získává informace o svém okolí. Ale možná na vás za chvíli vyběhne a zakousne se vám do paty.
  7. Chodí s vámi na záchod. Ne, ani na záchodě nemůžete mít klid! Kočkám se tato malá místnůstka líbí právě proto, že tam není příliš prostoru a cítí se v ní bezpečně. Taky to ale dělá ze stejného důvodu jako děti – je prostě zvědavá, co tam sakra asi děláte a chce u toho být taky!
  8. Čůrání do postele, na koberečky, do skříně… Tak tohle není nic příjemného. Pachu kočičí moči, ozvlášť pokud je kočka nevykastrovaná, se jen tak nezbavíte. Jenže kočka se vám tak snaží něco sdělit. Může mít zánět močových cest nebo jste jí umístili záchod na špatné místo. Taky ji může štvát nový obyvatel domu. Jestli to dřív nedělala, zkuste si všimnout, co se změnilo.
  9. Sedí v rohu. Možná se tak jen vyrovnává se změnami. Dejte jí čas. Pokud v rohu navíc mňouká, je možné, že se jí líbí, jak se zvuk jejího hlasu odráží od stěn. Je taky možné, že tu vidí pavouka nebo něco podobně zábavného.
  10. Přejídá se. Stejně jako u lidí – i když je někdo tlustý, klidně může být podvyživený. Pokud se vaše kočka přežírá a pak třeba i zvrací, evidentně jí něco chybí a snaží se to zahnat plným žaludkem. Zkuste jí třeba vyměnit granule, nebo se poradit s veterinářem.