Slyšeli jste už o tantrickém sexu? A co takhle tantra jóga?

Lucie Bryndová

Pojem tantra nebo tantrismus má řada z vás určitě spojený s tantrickou masáží. Často o něm můžete slyšet také ve spojení se sexem nebo s jógou. A právě dohromady s jógou tvoří výjimečné spojení. Jestli už jste jógou políbení a zajímá vás i na jiné než pouze fyzické úrovni a chcete se o sobě a svém těle dozvědět více, pak jsou hlavně vám určeny následující řádky. Jaký je rozdíl mezi tantrickým sexem a tantrickou jógou a proč by vás to mělo zajímat?

  • Výjimečný prožitek. Tantra jako taková je určitým druhem meditace a rituálů a pro mnohé i životní filosofií. Tantrické masáže, sex nebo jóga jsou pak pouze její částí. Práce se sexualitou, která je považována za základní životní sílu, pomáhá uvolnit nejrůznější bloky v těle. Každé pohlaví ale vyžaduje zvláštní přístup. U tantrických masáží se přistupuje jinak k ženám a jinak k mužům. U můžu je vstupní branou životní energie oblast jejich pohlaví, která se odtud šíří do celého těla. A odtud také začíná tantrická masáž. Muži se při ní učí pracovat s dechem, který pomůže rozprostřít energii z intimní masáže do celého těla a mohou tak zažít orgasmus bez ejakulace. U žen se začíná uvolněním celého těla a k intimním partiím se přechází až poté.
  • Tantrický sex je zaměřen na správnou techniku dýchání, na naladění se na stejnou vlnu s partnerem a navození zvláštního druhu prožívání. Je zaměřen na energetizační techniky a dotykové body. Jeho technikám se můžete naučit na speciálních kurzech. Přijít můžete ve dvou nebo na kurzy zaměřené pouze na ženy nebo pouze na muže. Například ženy se učí Kegelovým cvikům, které je naučí ovládat svalstvo pánevního dna a využívat je pak při sexu.
  • Jóga jako žádná jiná. Pokud cvičíte pravidelně jógu, pak jste se mohli setkat v jógových studiích s několika druhy jógy. Mezi ty nejčastěji praktikované patří hlavně hatha jóga, ashtanga, vinyasa, iyengar, hot jóga, bikram jóga nebo třeba kundaliní jóga. Kromě poslední zmíněné se většina z těchto typů jógové praxe zaměřuje na cvičení jógových ásán, které vedou ke zpevnění a protažení těla. Kundaliní jóga je už ale více zaměřena na vnitřní energii, pocity euforie, je o duchovnu a základem jsou hlavně dechové cviky. Podobně jako tantrická jóga. Ta vás naučí umění naladit se na své tělo a to, co je uvnitř vás. Tantrická jóga vychází z práce s vnitřními čakrami, což jsou energetické transformátory, skrze které vnímáte sami sebe a své okolí.
  • Odpočinek a sebepoznání. Tantrická jóga je spíše meditací v pohybu než fyzickým cvičením. Během jógové praxe se učíte naladit se na vlastní vlnu a poznat a pochopit sebe sama. Poznání, ke kterému na lekcích tantrické jógy dojde, můžete využít nejen během praktikování dalších typů jógy, ale hlavně v běžném životě. Záleží ale na tom, kam se za výukou tantra jógy vydáte. U nás je stále poměrně málo studií, ve kterých se ji můžete začít učit. Ale kdo hledá, najde. Nejlepším řešením je pak vydat se za jejím poznáním do Indie nebo Thajska. I zde ale platí pravidlo, co místo, to odlišný přístup, co studio, to tantra a co lektor, to tantra.