Tip: Izrael není jen Asaf Avidan. Objevte v Praze další skvělou izraelskou hudbu

Redakce

Od 18. do 21. června bude Praha hostit druhý ročník festivalu Dny Jeruzaléma v Praze. Je to mimo jiné skvělá příležitost, jak se blíž seznámit s izraelskou současnou hudbou, o jejíž slávu se v našich krajích stará jen písničkář Asaf Avidan (loni nadchnul Colours of Ostrava, letos v říjnu přijede do Prahy).

TIP: Poslechněte si v Youradiu izraelskou náladu – set postavený ze skladeb hudebníků, kteří se představí v Praze

Kdy zahrají v Praze izraelší hudebníci

18. – 20. 6.
Black Betty (Náplavka, 16:00 – 18:00)

21. 6. (sobota)
LFNT (Kinského zahrada, 15:00 – 16:00)
The Betty Bears (Střelecký ostrov, 18:00 – 19:00)
Elad Gellert (Střelecký ostrov, 20:00 – 21:00)
The Angelcy (Střelecký ostrov, 21:00 – 22:00)
Garden City Movement (MeetFactory, 22:30 – 23:40)

Garden City Movement: Ti, co hráli s Disclosure

Asi nejslavnějším jménem ze sestavy, která dorazí do Prahy, je tříčlenný elektronický projekt Garden City Movement. Skupina působí teprve rok, ale má za sebou vystupování se slavnými kolegy Disclosure a singl Move On je velmi povedená atmosférická skládačka. Písničku najdete v Youradiu na EP Entertainment, na konec června mají GCM v plánu nové EP Bengali Cinema. Jejich koncert hostí MeetFactory 21. června od 22:30. Koncert je součástí večera s DJ Shadowem, vstup stojí 630 korun.

Black Betty: Ti, co krotí harmoniku a kontrabas

Náplavka u Lodi Tajemství bude od 18. do 20. června hostit kromě stánků s vynikajcí izraelskou kuchyní trojici Black Betty, inspirovanou šramlem, jazzem a blues. Kombinace harmoniky, basy, podmanivého hlasu zpěvačky Elly Daniel a jidiš je vynikající způsob, jak se naladit na izraelskou strunu. 

Co dalšího nabízí Dny Jeruzaléma v Praze

Na zajímavé izraelské formace narazí i návštěvníci souběžného festivalu United Islands. Vynikající jazzový altsaxofonista Elad Gellert se po pobytu v New Yorku vrátil zpět do Jeruzaléma, kdy se svými kolegy hraje jak skladby z oceňovaného jazzového alba Expectations,  tak kombinaci jazzu, grunge a filmové hudby. Gellert se představí  21. 6. od 20:00 na Střeleckém ostrově.

Na stejném místě se před Gellertem ukáže dixieland The Betty Bears. Poslechněte si jejich pojetí hudby New Orleans 20. let! Na repertoáru má tahle kapela i slavnou After You´re Gone, již hraje také Jamie Cullum. Na vedlejší world music stagi se pak od 21:00 představí telavivská šestičlená indiefolková kapela The Angelcy.

LFNT: Ten, co hrával s Asafem Avidanem

Zastoupení bude mít Izrael i na hlavní stagi United Islands v Kinského zahradě. 21. června se tam od 15:00 představí zpěvák a kytarista LFNT, vlastním jménem Ran Nir, spoluhráč Asafa Avidana z jeho původní kapely The Mojos. Nirova hudba čerpá z blues i grunge a stopy už zanechala i v našem kraji – izraelské koncerty s ním odehráli pražští Please the Trees Václava Havelky. Poslechněte si v Youradiu LFNTýho desku Tales Of a Drunken Man.

A koho – tak jako nás – zajímá, jestli umělci ze země v neustálé válečné pohotovosti pracují v textech s něčím, co bychom mohli nazvat „izraelským tématem“, toho možná překvapí odpověď telavivského bloggera Nadava Lazara: „Žádné takové téma není. Izrael je tavicí kotlík všech možných kultur a hudebníci ho zpracovávají různě. Takže vlastně ano – tématem je fúze odlišných tradic a žánrů.“ (sli)