Trýznitelům zvířat bude možná hrozit až 8 let za mřížemi. Které politické strany návrh podpoří a které ne?

Pavla Gabrhelíková

Národ pejskařů zuří, protože byl v poslední době svědkem několika případů brutálního týrání psů. Vše začalo kauzou kamenického psího pekla, pokračovalo to mladíkem bijícím štěně labradora a vyvrcholilo chlapem, který zabil kopancem štěně huskyho.

V současné době dostanete za prokazatelné týrání zvířete dva roky vězení, za usmrcení tři roky a za ubližování více zvířatům až pět let za mřížemi. TOP 09 ale požaduje, aby se tresty zvýšily a pachatelé si mohli za mřížemi posedět až osm let.

Podle Jiřího Pospíšila z TOP 09 případů týrání přibývá právě proto, že tresty neodpovídají závažnosti jejich jednání. Předseda strany se tak vyjádřil pro redakci iDNES.cz.

Zatím je ale vše jen v jednání. Návrh ve sněmovně podpoří STAN, SPD i strana Pirátů. Proti jsou naopak komunisté. Poslanec KSČM Leo Lazura se pro iDNES.cz vyjádřil takto: „Nedostatek spatřuji ve dvojkolejnosti, kdy Státní veterinární správa nemůže uložit pokuty na místě a tím je efekt trestu odsunut do správního řízení na obci.“

ODS nesouhlasí se zvýšením trestu, ale chce podpořit zavedení pojmu množírna a upřesnit jeho definování a postihnutelnost. Postoj ostatních stran zatím neznáme.