V centru Prahy už si nezakalíte

ČTK, mim

Dlouho připravovanou novelu vyhlášky, která má omezit konzumaci alkoholu v ulicích Prahy, budou zastupitelé schvalovat zřejmě začátkem příštího roku. Má zahrnovat úplný zákaz pití alkoholu v památkové rezervaci. ČTK to sdělil mluvčí magistrátu Vít Hofman. Znění novelizace vítá Praha 1, zákaz pití v centru naopak kritizuje zastupitelský klub Pirátů, podle kterých je extremistická.

Novela vyhlášky měla původně začít platit už letos v lednu, přípravu však zdržely legislativní potíže související s přijetím takzvaného protikuřáckého zákona, který řeší i prodej alkoholu na farmářských trzích. Stávající úprava zahrnuje výčet ulic, kde se nesmí pít.

To by se minimálně v případě oblasti Pražské památkové rezervace mělo změnit a zákaz tam má platit plošně. „Návrh vyhlášky jsme minulý týden rozeslali do připomínkového řízení. To bude trvat třicet dnů, tedy do konce listopadu,“ uvedl mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Do rady by návrh měl v ideálním případě jít do konce roku a do zastupitelstva začátkem příštího. Vyhláška nově nebude zakazovat jen pití, ale i pohyb s otevřenou lahví alkoholu.

Má to zjednodušit práci městským strážníkům, kteří nebudou muset být fyzicky přítomní konzumaci nebo složitě hledat svědky. „Naším cílem je vyhlášku zjednodušit a zefektivnit,“ dodal Hofman.