Vše, co potřebujete vědět o Tsuchinokovi, nejděsivějším japonském tvorovi

Pavla Gabrhelíková

Je spousta tvorů, o jejichž existenci nemáme páru. Ale neznalost neomlouvá. Takže jestli někdy plánujete jet do Japonska, nezapomeňte, že můžete narazit na děsivého Tsuchinoka!

Tsuchinoko je japonský kryptid podobný hadu s mimořádně tlustým středem těla. V japonštině znamená jeho jméno „dítě špíny“ nebo „kladívko“, což je patrně odvozené z jeho tvaru. Najdete ho v horách a lesích po celém Japonsku. Je podobný hadovi, ale nic moc společného s ním nemá. Umí narozdíl od hada zvracet a pískat (podle některých zdrojů dokonce i chrápat) a navíc není rovnoměrně dlouhý. Tohoto podivného tvora znají Japonci od roku 1400. Je to velký samotář a je nerad rušen.

Je nebezpečný?

Jelikož je velmi dobře maskovaný a jedovatý, neradíme vám vyhledávat jeho společnost. Má tesáky plné jedu a skočí až do výšky devíti metrů! Typické jsou pro něj i dlouhé skoky, kterými snadno uloví nic netušící kořist.

Jedna legenda říká, že se může zakousnout do vlasního ocasu a vytvořit kruh. Dělá to proto, aby se mohl rychle kutálet z kopce a dohnat kořist. V řecké mytologii je znázorněn jako Ouroboros a našel si své místo i v městských mýtech USA a Kanady.

Je magický?

Někteří Japonci tvrdí, že Tsuchinoko umí i mluvit! Ale kdybyste ho potkali a chtěl si s vámi povídat, raději to nedělejte, protože lže! Navíc prý na rozdíl od ostatních zvířat zbožňuje chuť alkoholu.

A je vůbec skutečný?

Tsuchinoka jste mohli vidět například mezi Pokémony nebo v seriálu Yo-Kai Watch. Nedávno se taky objevil na Tumblr jako meme, což jeho existenci dost popularizovalo.

Vláda dokonce kdysi nabídla 20 milionů jenů (což je asi 200 tisíc amerických dolarů) za jeho chycení. Nikomu se ale nepodařilo ho získat. I když možná, kdo ví? Třeba je to jenom zatajeno, aby na něm mohli dělat pokusy a později s jeho pomocí ovládlout zemi.