Walt Disney koupí většinu 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů

ČTK, vor

Americký zábavní gigant Walt Disney koupí většinu aktivit společnosti 21st Century Fox za 52,4 miliardy dolarů (1,14 bilionu Kč). Disney tak získá filmová a televizní studia, kabelové stanice a zahraniční televizní stanice z impéria mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Pokud bude dohoda schválena, Disney upevní svou pozici největší mediální společnosti na světě.

Podle dohody 21st Century Fox před akvizicí oddělí do samostatné firmy zpravodajské sítě a stanice Fox Broadcasting, Fox News Channel, Fox Business Network, FS1, FS2 a Big Ten Network, které nebudou součástí dohody. Disney převezme také dluh společnosti 13,7 miliardy USD.

Podle listu Financial Times bude mít spojení, pokud bude schváleno, dalekosáhlé důsledky pro globální mediální prostředí. Dohoda přichází v době, kdy se Disney snaží vyrovnat s konkurencí technologických firem v zábavním průmyslu.

Ten prochází velkými změnami. Spotřebitelé se stále více obracejí na internet, kde expandují se svou nabídkou videoslužeb technologické firmy. Inzerenti pak následují spotřebitele.

Dohoda se uskuteční formou výměny akcií. Akcionáři Fox obdrží za každou svou akcií 0,2745 akcie Disney.