Zvířecí experti se shodují: Přestaňte děsit kočky salátovou okurkou!

Pavla Gabrhelíková

Když se na internetu v červenci minulého roku objevilo video s kočkou vyděšenou k smrti ze salátové okurky, začala epidemie. Majitelé koček se smyslem pro humor začali nakupovat okurky a děsit jimi i své miláčky.

Nicméně pro kočky to zas až taková legrace není. Podle reportáže National Geographic je to krutý způsob, jak kočku vyděsit téměř k smrti. Leknutí pak mívá za následek chronický stres nebo fyzická zranění.

Proč jsou vůbec kočky ze zeleniny tak vyděšené? Prý je to přirozená reakce na to, když vidí nějaký objekt, který nejsou zvyklé vídat. Je to i tím, že si kočka spojí vzhled okurky se vzhledem hada. V jejich mozku je geneticky zakódováno, stejně jako v mozku všech savců, že had znamená smrtelné nebezpečí.

Veterinární behavioristka doktorka Katherine Houpt tvrdí, že je velmi nepravděpodobné, že by se kočka setkala s hadem ve volné přírodě, proto si výše uvedenými důvody strachu není tak úplně jistá. Nicméně shoduje se s dalšími odborníky na tom, že děsit kočku okurkou je pro zvíře velmi nebezpečné. A ze strany majitelů přinejmenším necitlivé.

Kočky vyděšené z okurky