Zvířecích alergiků přibývá, i vědci jsou v šoku. Co to způsobuje?

Pavla Gabrhelíková

Alergiků přibývá a jaro se stalo komplikací nejenom pro lidi, ale i pro zvířata. V rozhovoru pro Českou televizi Miroslav Svoboda z kliniky chorob psů a koček Veterinární a farmaceutické univerzity v Brně uvedl, že rapidní nárůst nemocných zvířat šokuje i vědce.

Alergie se u zvířat projevuje tak, že se drbou, stejně jako by je trápily blechy. Taky si otírají tlamu, mají zarudlé vnitřní strany uší a olizují si tlapky. Bohužel ani nemají vyhlídky na to, aby se alergie zbavila, u nich je totiž neléčitelná. P

roč zvířecích alergiků přibývá? Na vině je totéž, co u lidí. Lidi drží totiž své mazlíčky ve sterilním prostředí a ti pak ztrácejí schopnost obranychopnosti. Příčinnou alergií ale bývá i dědičnost.

Veterinář poradí

Narozdíl od lidí je taky těžší poznat, na co konkrétně je pes alergický. Ale testování na třicet nejčastějších alergenů probíhá podobně jako u nás. Nejsilnějším alergenem je podle všeho bříza. Proto budou teď na psy i kočky útočit alergeny úplně nejvíc.

Majitelé zvířat zkoušejí zvířatům podávat antihistaminika, ty na ně ale nepůsobí. Nicméně veterináři už mají přípravky, které mohou projevy jejich alergie zmírnit, tak se kdyžtak zeptejte na veterině..