Štítek Reklama
5. 4.2010

Ruppert + Holý = Neruda (testosteron a bordel ve jménu hudby)

  • Článek
Více článků jako tento
Motiv detailu novinky

Neruda - Autor fotografie: Foto EMI

Matěj Ruppert (Monkey Business) a Roman Holý (J.A.R.) upletli další hudební projekt. Po G-Point Hunters, kde hrají se zpěvačkou Terezou Černochovou, je tu Neruda. Hlučná skupina se silnou dávkou humoru a zvuků drsných jako šmirglpapír, spletených do masité pomlázky. Ovšem pozor! Hoši jsou nerudní, počítejte tedy s tím, že vás proutky pořádně přetáhnou přes zadek. Ve jménu kytary. Amen.

Matěj RuppertRoman Holý se v Nerudovi dosyta vyřádili nejen na českých a chvílemi pobuřujících textech. Hlavní je na nové desce  hudba a by byl hřích ji nevyzdvihnout. Na způsob kingů zahraniční hudby pod hlavičkou Them Crooked Vultures si i kralevicové české scény třískají do nástrojů, okolí neokolí.

Dvojice Ruppert-Holý ale na projekt Neruda rozhodně nebyla sama. Pod jejich taktovkou nahráli dvanáctku „nerudných“ písní i bubeník Miloš Dvořáček a kytaristé Lukáš Martinek a Petr Škarohlíd, zahostoval si ale i jazzman Jiří Stivín na flétnu. Na textech se podíleli Martin Rusák Kadnár, Ivan Wernisch, Fanda Pánek, Vladimír 518, Oto KlempířPavel Vrba.  

Roman Holý na idnes.cz o tom, co je Neruda:

"Dost mastnej gothaj promíchanej s hodněcibulí, majonézou a medem. Těžký, alechutný pokrm.“   

Hustokrutá sestava skladeb se ve jménu rockového zvuku obešla bez syntezátorů i kláves. Pánové nekompromisně mlátí do strun a dělají takový kravál, že lidem při vyšším volume poteče krev z uší. I bez precizního piplání se s detaily ale vytvořili skvělou nahrávku.
Roman Holý sní o drsné kapele už dlouho, takže pro nový projekt předvedl nejen čáry s nástroji a fantazií, ale i s lidmi. Jak jinak by se mu povedlo přesvědčit stoprocentního nerockera Matěje Rupperta, aby propůjčil  hlas tak drsnému projektu? Prý ho zlákal na české texty; uhlazený milovník soulu a r‘n‘b tu s hlasem kouzlí stejně jako v Monkey Business a je v podstatě jedno, jestli má na jazyku češtinu nebo angličtinu. V baumaxovském stylu umně vypouští z úst sprosťárny ve skladbě Duchovní, stejně jako ironické texty (Celníci se psem). Čeština mu prostě skvěle padne a bezvadně s ním ladí i Holý, který sem tam přizvukuje (například ve Vem šutr).

Poslechněte si ukázku Zajatců testosteronu
Poslechněte si ukázku Celníků se psem

Hnus, špína a otřískané kytary
Z Nerudy čiší živočišná špína, protrhané blány na bubnech a popraskané struny na otřískaných kytarách. Při hlubokém pátrání v zamaštěných zbytcích od inspirační svačiny se dá najít trocha Pražského výběru (v melodiích Má vo mě strachDuchovní), Celníci se psem zase lehce evokují NerudaZnámku punku od Visáčů. I proto v arytmickém spletenci všeho možného i nemožného překvapí celkem normální a obyčejná, rytmická typu Celníci se psem nebo Stella - tady se těšte na téměř metalová kytarová sóla. Zajatci testosteronu pro změnu nabízejí vcelku nechutně obscénní text.

Ale jinak je to celé moc velká švanda a o to tady přece jde. Brát Nerudu vážně prostě nelze, museli byste si pak totiž myslet, že Roman Holý jakožto autor všech dvanácti skladeb totálně ztratil rozum a soudnost. Pokud ale přistoupíte na Nerudovic notu a necháte se povozit v jejich rozmanitém zábavním vozítku, nebudete z něj už chtít vystoupit.
I přes všechny nechutnosti a nadměrný kravál, protože přesně to jsou paradoxně dvě nejsilnější stránky Nerudy.

Neruda - Neruda
Vydavatelství:
EMI
Celkový čas: 42:25
Seznam skladeb: Když zhaslo slunce, Celníci se psem, Betonový boty, Vem šutr, Duchovní, Hledání, Máma má vo mě strach, Rodinný pouta, Stella, Svědomí kovboje, Zajatci testosteronu, Turista Čech

 

Mohlo by tě také zajímat

  • Článek
YouRadio

Začni poslouchat, co tě baví

iStyle
Štítek Reklama