10 rad, jak se rychle a snadno zbavit stresu

Redakce

Všichni jsme někdy pod vlivem nepříjemného stresu. Ten neřád snižuje pracovní výkony, unavuje, kazí dobré nálady a celkově neprospívá lidskému tělu. Připravili jsme pro vás několik rad, jak stres rychle vymýtit z těla.

  1. Objímejte se s někým. Objetí má blahodárné účinky na zklidnění. Pokud je někdo smutný, roztěkaný nebo nervózní, objetí mu pomůže. Nezáleží na tom, koho obejmete, ať už to bude partner, kamarád nebo plyšák. Vždy se vám při tom trochu uleví.
  2. Zazpívejte si. Zpívejte si svou oblíbenou písničku. Zpěv zaměstnává mozek, především jeho chytlavá melodie. Pokud si ji zazpíváte od začátku do konce alespoň dvakrát, stres z větší části pomine. Jestliže jste na veřejnosti, zpívejte si duchu nebo si také můžete potichu broukat. Soustředění se na jednu konkrétní věc, kterou nemůžete dostat z hlavy, přemůže stresové myšlenky.
  3. Zadržte dech. Zaručená dechová technika vás nezklame. Zhluboka se nadechněte a zadržte dech. Držte ho, jak nejdéle vám to plíce dovolí. Mělo by to být minimálně půl minuty. Poté rychle dech ze sebe vypusťte. V momentě výdechu by se vám mělo ulevit. Pro větší účinnost tuto techniku vyzkoušejte ještě několikrát.
  4. Souložte. Sex je jeden z nejlepších léků na stres. Nastoupí příjemné pocity a nervy se pomalu uvolní. Při orgasmu nebude cítit nic jiného než rozkoš. Takže pokud máte s kým jít ve stresové chvíli do postele, neváhejte a skočte na to.
  5. Dělejte ksichty. Procvičte si mimické svaly. Dělání grimas v lidech vyvolává bezstarostnost a pocit uvolněnosti. Pokud to bude možné, stoupněte si před zrcadlo alespoň na pět minut a házejte po sobě ksichty.
  6. Uklízejte. Ruční práce doslova zabíjí stres. Uspořádejte si věci ve skříních, utřete prach nebo umyjte zem. Pusťte si k tomu dobrou muziku a uvidíte, jak se vaše nervy rychle zklidní. Čistý a voňavý domov dokáže mnoha lidem zlepšit náladu, především ženám.
  7. Žvýkejte celer. Celer obsahuje alkalické minerály, které zklidňují lidský nervový systém. Pravděpodobně vám moc chutnat nebude, ale pomůže vám se alespoň z části zbavit stresu. Pokud ho budete žvýkat, sníží se vám hladina kortizolu, což je hormon, který má na starost vyvolávání stresu.
  8. Zavřete se do tiché místnosti. Zalezte tam, kde vás nebude nic rušit. Sedněte si, dívejte se z okna, čtěte si časopis nebo prostě jen poslouchejte ticho. Přitom všem se snažte zhluboka dýchat. Pomocí pomalého dýchání získáte částečnou kontrolu nad svým tělem a uklidníte se.
  9. Namasírujte si hlavu. Zavřete oči a svými prsty si masírujte celou hlavu. Nechte konečky prstů vjíždět do svých vlasů a poté přejděte na samotné spánky. Tato technika zabírá nejen na stres, ale i na nepříjemnou bolest hlavy.
  10. Smějte se. I když vám zrovna není do smíchu, zkuste se zplna hrdla zasmát. Do těla se vám nahrne více kyslíku, zrychlí se průtok krve a začne pracovat hormon štěstí. Pokud se chvíli vydržíte smát jako pominutí, po pár minutách se stres lekne a uteče.

18 věcí, které dělají všichni žárlivci, ale nepřiznají to

10 věcí, které každročně zažijete na matějské pouti