3 události, díky nimž lidé přehodnocují život. Jak byste zareagovali vy?

Pavla Gabrhelíková

Opravdu chodíte do práce, která vás baví? Žijete život, o jakém jste snili na základce? Máte kolem sebe lidi, kteří jsou vaše krevní skupina? Pokud ne, představte si, že nastanou tyto tři situace.

  1. Někdo vám nabídne miliardu korun. Asi si říkáte: Byl bych šťastný a konečně uskutečnil své sny. Opravdu si to myslíte? Když se nad tím reálně zamyslíte, váš život by se absolutně změnil a vůbec není jisté, že k lepšímu. Říká se, že nedostatek peněz odhalí ty nejlepší vlastnosti a dostatek ty nejhorší. O dost lidí ve svém životě byste z různých důvodů přišli. Ani vy byste už nebyli stejní. Získali byste spoustu nových radostí, ale o ty všední, jako je sednout si na pivo s kamarády, pěstovat na zahrádce zeleninu nebo venčit psy z útulku, byste přišli. Museli byste se naučit hospodařit s penězi a čelit pokušením. Taky byste museli neustále kalkulovat s tím, kdo vás chce zase oškubat. Kým byste pak skutečně byli? A skutečně byste to tak chtěli?
  2. Víte, že umřete. Spousta lidí, když zjistí, že má rakovinu a zbývá jim jen omezený čas k životu, zcela přehodnotí životní styl a začne si dělat to, co skutečně chce. Hodně z nich se díky tomu nakonec i uzdraví. Proč ale potřebujeme vědět, že nad námi visí hrozba smrti, abychom našli odvahu žít život, o jakém sníme? Proč to neuděláme rovnou? Proč neutratíme naspořené peníze za cestu kolem světa?  Proč člověku, kterého milujeme, nevyznáme lásku? Lidé na smrtelné posteli nepřemýšlí o tom, kolik nasyslili peněz, ale o tom, jestli žili plnohodnotný život.
  3. Brzké ranní vstávání. Tohle je nejbanálnější příklad, ale stačí: Většina z nás ráno vstane, přesune se do práce, tam osm hodin předstírá, že pracuje, pak jde domů a dělá něco, co ji baví. Teda v tom lepším případě. Práce nám zabere jednu třetinu života. Tu druhou spánek a tu třetí volný čas. Představte si, že vstanete například o tři hodiny dřív. Co byste dělali? Případně co by mělo být vaší pracovní náplní, abyste kvůli tomu byli ochotní vstát třeba uprostřed noci a jít to dělat? S radostí a plní energie? Pokud něco takového je, dejte v práci výpověď a jděte dělat právě to.