5 důvodů, proč jsou Vánoce pro spoustu lidí (i pro mě) nejhorším obdobím v roce

Eva Vogelová

Proti Štědrému dni absolutně nic nemám. Sedím na gauči, čučím na pohádky nebo s malým bratrem hrajeme hry a večer si rozbalíme dárky. Pohoda. Horší je to, co tomu jednomu dni předchází. O tom si přečtěte.

  1. Cestování je trochu šílené

Cestovali jste na Vánoce někdy letadlem nebo alespoň vlakem? Kupa dalších lidí chce na svátky přejet na jiné místo, většinou se vrací domů nebo chce strávit vánoční svátky v cizím prostředí. Kvůli tomu budou několik dní před Štědrým dnem dopravní prostředky narvané k prasknutí. Ať už pojedete kamkoliv, je nutné si zarezervovat místa několik dní a pokud to jde i týdnů dopředu. Pokud ne, v dopravních prostředcích, jako je třeba Regiojet, na vás nezbude místo nebo v Českých drahách se budete mačkat v malé chodbičce s ostatními. Osobně se nedivím, že kvůli téhle situaci lidé Vánoce proklínají. Dělám to taky, protože někteří se v cestovních prostředcích chovají dost egocentricky a neomaleně.

  1. Někteří zadaní dostanou kopačky

Nevím, proč se to děje, ale hodně lidí má v období vánočních svátků fakt smůlu. Rozejde se s nimi kluk / holka. Těžko říct proč. Nejspíš jejich už tak špatný vztah neunese tíhu sváteční romantiky a zbortí se. Druhá možnost je, že si jeden z páru chce užívat Vánoce už s někým jiným. Když se někdo s někým rozejde v tomto období, stojí to fakt za starou bačkoru. Mám několik přátel, kterým se to bohužel stalo. Tajně doufám, že nebudu další na řadě. S vámi, kteří jste to zažili, soucítím.

  1. Single lidi se cítí hůř než jindy

Když je někdo single už dlouho, stojí to taky za nic. Chybí mu druhá polovička a on v období lásky a radosti bude čučet na pohádky, které mají vždycky happy end, sám. To člověka dostane do několikadenní depky. Cítí se ještě hůř než ve všední dny. Některým byl Vánoce opravdu čert dlužen. Vy, kteří jste na tom takhle, přeji upřímnou soustrast.

  1. Bankovní účet bude dokonale vyluxován

Dárky, dárky, dárky a ještě jednou dárky. Většina lidí chce potěšit své blízké a koupit jim něco, co si moc přejí. Takové věci často nemusí stát pár korun. Lidé na svých blízkých nešetří a dobrovolně si vysají účet. Někteří blázni si peníze i půjčují u bank. Ti pak mají po Novém roce jen oči pro pláč. Půjčovat si peníze na Vánoce je přece nesmysl. Když na to nemají, ať raději zapojí svoji kreativitu a něco sami vyrobí. Naši byli po Vánocích vždycky o několik tisíc lehčí, aby nám jako dětem udělali radost, což je pochopitelné. Co si budeme povídat, dělají to dodnes, ale alespoň to umí provést tak, aby po Novém roce neskončili na dlažbě.

  1. Vybírání dárků je stresující

Další horor Vánoc je samotné nakupování dárků. Já třeba doteď nevím, co mám svým rodičům koupit. Dokonce ani moje máma pořád netuší, co dát své mámě. Ta nevědomost se asi dědí po generacích nebo co. Každý rok je to pro nás utrpení. Když se rodičů zeptám, co by si přáli na Ježíška, odpoví, že nic. To je pro mě dost neuspokojivá odpověď, protože oni mi dají pod stromeček zase milion dárků a já bych jim neměla dát nic? Nepřípustné! To samé pociťuje moje máma, když jí na stejnou otázku odpoví úplně stejnou odpovědí její máma. Místo toho, abych plnila horu povinností, budu několik hodin v kuse přemýšlet o tom, co rodičům koupit. Vánoce jsou v tomhle fakt na palici.