5 důvodů, proč kočky milují škrábání na zadečku

Pavla Gabrhelíková

Někdy jsou projevy těch našich princezen matoucí. Zadek do obličeje nám prý strkají z lásky. Proč ale tak moc milují, když je na něm drbeme?

  1. Nedosáhnou si tam. Jasně, když se vyválí v něčem hnusném, tak se nakonec očistí i na zádech. Ale nikdy nebudou schopné se tam poškrábat tak dobře a obratně, jako třeba za uchem. Od toho mají vás.
  2. Žádná nebezpečná místa. Hlava a bříško jsou pro kočky poměrně citlivá místa. Nejbezpečnější je proto nastavit člověku svůj zadek. Jednoduše řečeno: Víc by je bolelo, kdybyste je (náhodou) nakopli do čumáku než do zadku.
  3. Pocit štěstí. Kočky mají kolem zadečku body, při jejichž polechtání, což se mimochodem děje i při kadění, jejich mozek vyplavuje hormony štěstí. Alespoň podle webu Cuteness.com.
  4. Skvělé místo. Když kočku hladíte tam, kde to má ráda, většinou se do toho nemůžete pořádně opřít. Například za ouškem nebo na bradičce ji můžete pohladit maximálně prsty, a kdybyste se do toho pořádně opřeli, zlomíte jí třeba vaz. Ale při šbrábání na zádech a na zadečku můžete zabrat a kočku tak uvést do extáze.
  5. Mrouskání. Pokud jste si z útulku odnášeli vykastrovanou kočku, ale najednou vás pronásleduje na každém kroku a vystrkuje na vás zadek, tak zpozorněte. Tohle je totiž typický příznak mrouskání.