Jak cvičit kočku pomocí klikru?

Paga

Možná si teď říkáte, že jsme se zbláznili. Ale věřte, že nejenom psi jsou schopní naučit se plnit povely. S dostatkem lásky, trpělivosti a pamlsků naučíte "psí kusy" i kočku!

Podle stránek Cuteness.com je nejlepším způsobem, jak kočku něco naučit, použití klikru. To je taková malá věcička, která vydává zvuk kliknutí. Patří k oblíbeným výcvikovým pomůckám spojeným s pozitivní motivací. Zvíře si totiž zvykne, že po kliknutí přichází splnění povelu a pamlsek.

Jak se kočku pokusit naučit jednoduché povely

  • Nejprve musíte kočce spojit zvuk kliknutí s něčím příjemným. Proto párkrát stiskněte klikr. Jakmile kočka zpozorní, odměňte ji pamlskem. Pozor na načasování, nesmí to být moc rychle, ani moc pozdě.
  • Jelikož kočky nemají zakořeněnou interakci s člověkem, potřebujete si na pomoc vzít i mávátko. Tím upoutáte jejich pozornost. Jakmile dokážete pomocí vábení mávatka kočku nasměrovat, budete vědět, že jdete správných směrem.
  • Začněte nejjednodušším povelem, což je přimět kočku si sednout. Je to vlastně podobné jako u psa. Zvedejte jí mávátko těsně nad hlavu, aby se musela zaklonit a nutilo ji to si sednout. Jakmile se její zadek dotkne země, byť jen na chviličku, klikněte a dejte jí pamlsek.
  • Povedlo se vám to? Skvělé! Mrkněte se na internet a najděte inspiraci pro další cviky. Je až neuvěřitelné, co s těmito paličatými zvířaty lidé svedou.

Věci, které musíte mít na paměti

  1. Cvičení musí být krátké. Netrénujte více než pár minut denně. Kočky rychle ztrácí pozornost a pak by to spíš hraničilo s týráním zvířat.
  2. Buďte trpěliví. Půjde to pomalu. Velmi pomalu. Nevztekejte se a uvědomujte si, že se snažíte cvičit malou šelmu, ne štěně kolie.
  3. Klikejte jenom jednou. Když to uděláte dvakrát, budete zvíře zbytečně mást.
  4. NIKDY kočku netrestejte. Pokud jí to nejde ani po měsíci, nedělá to naschvál. Každé zvíře má své vlastní tempo učení. Respektujte to. A pokud neudržíte nervy na uzdě, raději se na to vykašlete úplně.